back to top

Našly se na Zemi úlomky mimozemské lodi? Astrofyzik si myslí, že ano

V lednu roku 2014 vstoupil do zemské atmosféry objekt o velikosti asi půl metru jehož zbytky dopadly do moře severovýchodně od pobřeží Nové Guineje. Průchod objektu atmosférou byl popsán v článku astronomů Amir Siraje a Abrahama Loeba. Pozorování bylo potvrzeno také velitelstvím Vesmírných sil Spojených Států. S velkou pravděpodobností se jednalo o objekt, který nepocházel z naší Sluneční soustavy nýbrž a doputoval k nám z mezihvězdného prostoru. 

Návštěvník z hvězd

Na tom, že Sluneční soustavou prolétají asteroidy s původem v mezihvězdném prostoru není nic tak zvláštního. Objektů tohoto typu již bylo popsáno několik. V případě tohoto objektu, který je označován jako CNEOS 2014-01-08 nebo jako IM1, na jeho mezihvězdný původ ukazovala odhadovaná rychlost, která byla asi 60 km/s. A takovou rychlost mohl získat nejpravděpodobněji ve vnitřních částech jiného hvězdného systému. 

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Pokud tomu tak skutečně je, jednalo by se o první známý mezihvězdný objekt, který dopadl na zemský povrch. To samo o sobě jej činí velmi zajímavým. Jeden z astronomů, kteří dopad objektu popsali, Abraham Loeb, šel ale ještě dále. Vydal se na Novou Guineu a při pátrání po zbytcích objektu nalezl asi pět desítek železných kuliček s minimem dalších příměsí. Následně potom zveřejnil odvážnou teorii tvrdící, že objekt byl ve skutečnosti mimozemskou vesmírnou lodí a železné kuličky byly jejími pozůstatky. 

Kritika kolegů

Nepříliš překvapivě sklidil za tuto teorii tvrdou kritiku svých vědeckých kolegů, a nutno podotknout, že oprávněnou. Vysvětlení původu nalezených půlmilimetrových kuliček je totiž celá řada. Svůj původ mohou mít samozřejmě i v objektu, který Loeb popsal, to z něj však nedělá, část vesmírné lodi. Mnoho meteoritů obsahuje značné množství železa a je klidně možné, že se kuličky zformovaly při průchodu atmosférou. V minulosti již takové kuličky nalezeny byly.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Stejně tak mohou kuličky pocházet z mnoha a mnoha pozemských zdrojů. Když si k tomu připočteme fakt, že Abraham Loeb je obecně považován za poměrně výstředního vědce, vyjde nám z toho, že k jeho teorii je třeba přistupovat s velkou dávkou obezřetnosti. O vesmírnou mimozemskou loď téměř jistě nešlo, přesto je ale pozorování prvního mezihvězdného meteoritu, který dopadl na zem velmi cenným a zajímavým příspěvkem pro celou astronomii. 

Zdroje informací: https://www.cbsnews.com/boston/news/avi-loeb-harvard-professor-alien-technology-fragments/

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---