Směrem do vesmíru míří stále více aktivit mnoha států i soukromých společností. O to více nákladů je však potřeba dostat na oběžnou dráhu. A právě zde se skrývá největší překážka v dalším využívání vesmíru. Dostat něco na oběžnou dráhu je zkrátka náročné a drahé. V současnosti máme k dispozici jeden jediný způsob: rakety. Teoreticky však existují i další možnosti. Na realizaci jedné z nich nyní pracuje americký startup Longshot Space.
Od Julese Vernea k Hitlerovi
V románu Julese Vernea Cesta na Měsíc využijí lidé k opuštění Země velkého děla. Tato myšlenka se však neomezovala pouze na zábavnou literaturu. V polovině devatenáctého století začali někteří inženýři ve zbrojním průmyslu uvažovat o tom, jak zvýšit rychlost vystřeleného projektilu. Nepřemýšleli sice nad cestou do vesmíru, princip je ale stejný.
Podstatou problému je, že klasické dělo má určité limity. Nelze jej zvětšovat do nekonečna. Ve snaze zvyšovat úsťovou rychlost. V určité chvíli by totiž došlo k tomu, že energie exploze, která má projektil vystřelit, by byla tak velká, že by zničila samotné dělo. Tento problém je možné vyřešit tak, že projektil bude urychlen několika po sobě jdoucími explozemi, které budou odpalovány ve chvíli, kdy se projektil bude v hlavni nacházet v určitém místě.
Pokusy o realizaci
Z popisu problému je patrné, že pro realizaci tohoto konceptu je potřeba jednak velmi dlouhá hlaveň a také schopnost odpalovat jednotlivé exploze s dokonalou přesností. K realizaci se takové dělo přiblížilo na konci první světové války, kdy plány na jeho stavbu vypracovala francouzská armáda. K jeho stavbě však nedošlo. Když však v roce 1940 obsadila Francii německá armáda, ukořistila mimo jiné i plány na stavbu této zbraně. Němci zbraň skutečně postavili a dali jí název V-3.
Hlaveň děla byla 150 metrů dlouhá a první výstřely si připsala 4.června 1944, tedy dva dny před spojeneckým vyloděním v Evropě. Právě čas byl rozhodující a do ostrého nasazení Němci nestihli dělo připravit. Začátkem září 1944 obsadily palebnou pozici v severní Francii jednotky kanadské armády. Jako zbraň bylo takovéto dělo ve skutečnosti asi jen těžko použitelné, neboť by se stalo nepochybně terčem náletu, který by jej s největší pravděpodobností brzy vyřadil z provozu.
V současné době však tento koncept oprášil americký startup Longshot Space a staví podobné dělo, byť v mnohem větším měřítku. Úkolem tohoto děla bude vystřelovat náklad na oběžnou dráhu Země. Finální vize pracuje s hlavní z betonu o délce 10 km a průměru 3 metry. Toto dělo by bylo schopné urychlit projektil (tedy náklad určený pro oběžnou dráhu) na rychlost Mach 30. Díky tomu by bylo možné výrazně zlevnit dopravu nákladu na oběžnou dráhu až na úroveň deset dolarů za kg.
Tento způsob dopravy má samozřejmě svá výrazná omezení, využíván by mohl být pouze pro opravdu odolný náklad. Jakékoliv citlivé zařízení, o lidském těle ani nemluvě, by samozřejmě nemohlo vydržet přetížení. I tak by ale takto levný způsob nákladu na oběžnou dráhu významně podpořil rozvoj lidských aktivit na oběžné dráze. Bude proto zajímavé sledovat, jak se inženýři poperou s technickými problémy a zda tento koncept bude skutečně nakonec sloužit svému účelu.
Zdroje informací: https://www.osel.cz/13012-startup-longshot-miri-na-obeznou-drahu-s-10kilometrovym-betonovym-delem.html?