Na rezavé fleky v koupelně lze vyzrát snadněji, než si myslíte

Na rezavý flek samozřejmě můžete natrefit kdekoli u vás doma. V koupelně je to přece jen o něco pravděpodobnější. Přijít k nim lze poměrně jednoduše, stejně tak jednoduché ale je se jich zbavit. Poradíme vám, jak vyzrát na rezavé skvrny (nejen) v koupelně. Uvidíte, že jejich likvidace bude hračka.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak rez vzniká?

Stačí nechat cokoli železného ve vlhkém prostředí a po jeho „pobytu“ zůstane rezavá památka. Rez vzniká oxidací železa ve vlhkém prostředí s kyslíkem. V domácnostech, kde řeší tvrdou vodu, může rez vznikat o něco častěji – tvrdá voda má vyšší obsah železa.

Pomocník se ukrývá ve vaší kuchyni

Objevili jste na vaně, umyvadle nebo sprchovém koutu rezavý flek? Ještě než začněte propadat panice, vyzbrojte se pomocníkem, kterého má doma snad úplně každý – jedlou sodou. Tahle surovina, kterou seženete za pár korun, vám pomůže rezavé fleky odstranit raz dva. Stačí ji smíchat s vodou tak, aby vám vznikla hustá kašička. Tu poté aplikujte na postižená místa a nechte několik minut působit. Poté vezměte houbičku na nádobí nebo starý kartáček na zuby a dané místo vydrhněte.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Ocet opět na scéně

Už několikrát jste se mohli přesvědčit o tom, že je ocet v domácnosti nedocenitelným pomocníkem. Znovu si to potvrdíte v okamžiku, kdy budete chtít vyzrát na rezavý flek. Stačí trochu octa nanést na hrubou část houbičky na nádobí a dané místo vyčistit.

Pokud by se skvrna nechtěla vzdát, nepropadejte panice. Smíchejte 50 ml octa s polévkovou lžící soli a tuto směs poté naneste na zasažené místo. Nechte působit alespoň půl hodiny a poté houbičkou nebo starším kartáčkem na zuby vydrhněte.

Pomoci může i citron

Pokud máte doma po ruce citron, který si teď na podzim třeba dáváte do čaje, využijte ho v boji proti rezavým flekům. Rozkrojte citron na půl a jednou polovinou potřete místo zasažené korozí. Neprodleně poté jej ještě zasypte solí a nechte několik minut působit. Poté vydrhněte a opláchněte.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---