back to top

Na co si dát pozor při rekonstrukci bytu či domu – 2. část

V minulém článku jsme se podívali na plánování rekonstrukce. Nyní se zaměříme na konkrétnější části, které vás při rekonstrukci čekají. Záleží na tom, jak velký je rozsah rekonstrukce a jestli rekonstruujete byt nebo dům, protože od toho se odvíjí celkový plán, časová náročnost i kroky, které musíte absolvovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co udělat na počátku

Plánujte, plánujte, plánujte. Jak už jsme si řekli v první části, je důležité mít promyšlený plán i se záložní variantou.

Pokud provádíte rekonstrukci bytu, bude vám nejspíše stačit pouze oznámení pro ostatní obyvatele domu případně souhlas družstva (pokud se jedná o družstevní byt). Pokud se však jedná o rozsáhlou rekonstrukci domu, budete muset zajít na stavební úřad a požádat o stavební povolení, případně stavbu ohlásit. Homebydleni.cz doporučuje si zjistit podmínky, za kterých je nutné stavební povolení, zjistit ještě před začátkem rekonstrukce.

Stavební úpravy

Pokud se chystáte zasahovat do konstrukcí stavby, tak je na místě konzultace se statikem. Podle idnes.cz, by například rekonstrukci starého domu měl předcházet stavební průzkum. Za prostudování stojí i stavební dokumentace (pokud je k dispozici).

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

A co vás nejspíše čeká?

Záleží samozřejmě na tom, jak rozsáhlá rekonstrukce bude. Pokud se bude jednat o kompletní rekonstrukci, pak počítejte s měsíci prací. V první řadě budete nejspíš muset celý prostor vyklidit. Ze zdí odstranit obklady, strhat podlahy, oškrábat výmalbu. V koupelně odstranit sanitu. U toalety zvažte její odmontování, pro případ nutnosti použití.

Rozmyslete si rozmístění zásuvek a raději si rozplánujte větší než menší množství. Zde platí pravidlo, že zásuvek není nikdy dost. Vezměte v úvahu i případné stěhování nábytku v budoucnosti. Rozmístění elektroinstalace se nese ruku v ruce s plánováním rozmístění nábytku a dalšího zařízení. Pro návrh kuchyně je vhodné navštívit specializované kuchyňské studio nebo truhláře. Truhlář často dokáže vyrobit stejnou kuchyň za výrazně nižší cenu než velké kuchyňské studio.

Zvažte, jestli budete dělat nové vnitřní omítky, nebo opravíte stávající.

Pokud budete dělat novou podlahovou krytinu, můžete popřemýšlet i o podlahovém topení, v případě, že to technické možnosti dovolí.

Rekonstrukce není vůbec snadná záležitost. Ideální je mít rozplánovaný každý krok a každou rekonstruovanou místnost do detailů. I tak se vám může stát, že po nějakém čase bydlení, zjistíte, že nějaké řešení není zrovna ideální.

Zdroje:

https://www.denik.cz/stavba/kde-bydlet-behem-rekonstrukce-21221019.html

https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/rekonstrukce-bytu-rychlokurz-bydleni.A130331_232045_architektura_rez

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---