Muži bojují o pozornost luxusním oblečením, auty a dalšími věcmi

Následující studie přichází se zjištěním, které je zároveň triviální i zábavné: bylo prokázáno, že vyšší hladina testosteronu u mužů stimuluje zvýšenou preferenci luxusního zboží jako výrazu jejich postavení.

Za studií stojí několik uznávaných vědeckých a výzkumných institucí, včetně Kalifornského technologického institutu, Whartonovy školy ve Filadelfii, ekonomické školy ve Fontainebleau a světoznámé pařížské univerzity Sorbonna.

Když se mužům libí něco dražšího, může za to testosteron

Pokud jste si mysleli, že se vám například Buggati Chiron líbí pro svůj úctyhodný výkon, luxusní materiály nebo osobitý vzhled, možná byste to měli znovu zvážit. Je docela možné, že jste jen reagovali na svou mužskou potřebu exkluzivity a nadřazenosti, jak uvádí portál The Guardian. Testosteron je často spojován s agresivitou, jak naznačovaly mnohé předchozí studie.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Muži byli testováni

Testování spočívalo v tom, že se jich ptali, jak preferují značkové zboží (například Armani) oproti značkám slušné kvality, které však nejsou považovány za luxusní (například The North Face). Dobrovolníci, kteří užívali testosteronový gel, dávali přednost luxusněji vnímaným značkám, uvádí portál Herway. Ve druhé části studie byly dobrovolníkům přehrány tři různé reklamy na stejný typ výrobku (například hodinky). Jedna reklama zdůrazňovala, že hodinky jsou kvalitní, druhá vyzdvihovala jejich luxusní design a třetí se zaměřovala na jejich výkon.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

A jak byly výsledky vyhodnocovány?

Muži byli požádáni, aby na stupnici od 1 do 10 ohodnotili, jak se jim jednotlivé spoty líbí. Ti, kteří dostávali testosteron, hodnotili reklamy zdůrazňující luxus výše než výkon nebo kvalitu, vysvětluje web Everydayhealth. Zatímco tyto výsledky mohou být užitečné pro inzerenty, kteří tak mohou lépe promýšlet strategii pro mužské jedince, pro nás ostatní je to otázka často přehlížené role hormonů v každodenním rozhodování.

Zdroje: Everydayhealth, Herway, The Guardian

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---