Může vám zaměstnavatel nařídit dovolenou? Otázka za milion! 

Pokud jezdíte každým rokem na delší dovolenou, je dobré to oznámit svému zaměstnavateli dopředu. V takovém případě s největší pravděpodobností nebudete mít se schválením sebemenší problém. Daleko horší situace nastává ve chvíli, kdy nepodáváte svému zaměstnavateli žádné informace o tom, kdy chcete svou dovolenou čerpat. Zaměstnavatel vám ji může nařídit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak je to s dovolenou aneb může vám ji zaměstnavatel nařídit?

Zaměstnavatel vám chce nařídit dovolenou? Vy se bráníte tím, že na to nemá právo? Pak jste na omylu. Zaměstnavateli jde o to, aby měl na směnách vždy dostatečné množství lidí. Co to znamená? Jednoduše řečeno to, že vám váš zaměstnavatel může dovolenou zamítnout. Případně vám sdělit, kdy si ji můžete čerpat. Pochopitelně v praxi to funguje jinak. Dalo by se říct, že téměř všichni zaměstnanci si dovolené plánují sami bez jakýchkoliv problémů.

Zaměstnavatelé většinou zasahují až v nejnutnějších případech, kdy je na pracovišti málo zaměstnanců, a to například z důvodu nemocenských apod. V opačném případě nemají zaměstnavatelé důvod vám dělat potíže. Pokud vám váš zaměstnavatel dovolenou nařídí, musí vám tuto skutečnost oznámit minimálně 14 dnů předem. Jestliže tuto lhůtu nesplní, můžete se bránit. Jinými slovy vás zaměstnavatel nesmí poslat na dovolenou následující pracovní den. Zde je právo na vaší straně. 

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak je to myšleno?

Pokud máte například 20 dnů dovolené. Může vám zaměstnavatel udělit 5 dnů v dubnu, následně například 5 dnů v prosinci a zbývajících 10 dnů je povinný vám dát váš zaměstnavatel v kuse, a to například v červenci nebo srpnu. Nyní už ale víte, že má zaměstnavatel plné právo vám s dovolenou hýbat. Vždy je ale dobré si dovolenou naplánovat tak, aby byla podle vašich představ, nikoliv podle představ zaměstnavatele. 

A pokud může zaměstnavatel dovolenou nařídit, může se také rozhodnout, že vám tu nevybranou proplatí? Tedy že vám neumožní vyčerpat si volno, ale za příslušný počet dnů dovolené pošle na konci roku peníze na účet? Ne, to nejde, jak uvádí internetový portál Práce.cz.

Zdroj: Práce.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---