Je pro naše oči škodlivé v domácnostech modré světlo? Velké množství obyvatel ani neví, co se pod pojmem modré světlo ukrývá a jaké přístroje nebo typ osvětlení ho vydává. Rozhodně je dobré se o modrém světle něco dozvědět.
Modré světlo a jeho škodlivost aneb jak to ve skutečnosti je?
Modré světlo vnímáme prostřednictvím naší oční sítnice, která je schopna provádět spektrální rozbor světla a dát našemu mozku pokyn k aktivitě nebo odpočinku, jak uvádí internetový portál Bydleni.cz. Modré světlo by se dalo jednoduše řečeno označit za jednu část složky vycházejícího z klasického bílého světla. Modré světlo je šířeno například z displejů mobilních telefonů, umělého osvětlení nebo monitorů. V běžném životě se mu zkrátka nedokážeme vyhnout. Jak je ovšem škodlivé? To závisí na množství, které do svého těla produkujeme.
Na druhou stranu je pro náš život nepostradatelné, alespoň z určitých částí. Zejména díky hormonu kortizol, protože ten nás udržuje být v jakési aktivitě. To je také důvod, proč by žádná elektronika neměla překročit hranici ložnice. Jakmile se před spánkem díváme do modrého světla, bývá pak obtížnější pro nás usnout v čase, ve kterém si přejeme. Modré světlo nás totiž udržuje neustále v bdělém stavu. Nemusíte se ale bát, že by nám modré světlo vycházející z mobilních telefonů nebo monitorů škodilo. Dnešní technologie je na vysoké úrovni, a tak je hodnota jednotek modrého světla z těchto zařízení relativně nízká.
Spánek nám naruší, ale neubližují nám
Jak jsme již uvedli v předchozích odstavcích, spánek nám mohou nějakým způsobem narušit, to ano. Rozhodně se ale nemusíte bát toho, že by nám modré světlo ubližovalo. Kromě toho nám mobilní telefony a monitory narušují spánek z důvodu uspěchané doby, kdy každý člověk potřebuje nejprve dodělat rozdělanou práci nebo zhlédnout veškerá videa na sociálních sítích.
Zdroj: Bydleni.cz