Minimalismus v domácnosti aneb cesta ke svobodnějšímu životu

Odejdete z práce, ale radost z toho, že jste přišli domů, rychle končí. Hned ve dveřích si uvědomíte, že je třeba vyžehlit obrovský koš prádla, sundat všechny věci z poliček a utřít prach, umýt haldu nádobí apod. Takže z práce jdete vlastně rovnou do další práce. Na volnočasové aktivity nebo relaxaci vám pak moc času nezbývá. Nezní vám to povědomě? V tomto článku se dozvíte, jak z tohoto začarovaného kruhu ven. A to pomocí filosofie minimalismu.

Co je to minimalismus?

Minimalismus je životní styl, jehož motto zní: Méně je více. Ačkoliv se v dnešní době začíná čím dál častěji praktikovat, své počátky má už v 60. letech minulého století. Nejdříve se objevil v umění, později se však rozšířil do architektury a interiérového designu. Spousta lidí si chybně myslí, že cílem je vlastnit toho co možná nejméně. A to není úplně pravda. Cílem totiž je vlastnit co možná nejméně zbytečností. Co je, nebo není zbytečnost, je však zcela subjektivní. Vezměme si jako příklad kolo. Pro někoho je to nezbytný dopravní prostředek, pro někoho, kdo už na něj léta nesedl, je to naprostá zbytečnost.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

5 hlavních benefitů minimalismu v domácnosti

Nyní se zaměříme na hlavní pozitiva, které vám minimalismus ve vašem domě nebo bytě přinese. Některé z nich nepřijdou instantně. Všechno chce zkrátka svůj čas.

1) Více prostoru

Tím, že budete mít méně věcí, se vám opticky zvětší prostor. Minimalismus je proto ideální v menších bytech nebo garsonkách, kde se každé volné místo počítá. Uvidíte, že se budete cítit volněji a bude se vám doslova lépe dýchat.

2) Více peněz

Čím méně toho ke svému životu potřebujete, tím méně logicky utratíte. Utrácejte jen za věci, bez kterých žít skutečně nemůžete. A právě v takových případech investujte do kvalitnějších věcí, o kterých víte, že vám skutečně dlouho vydrží a nerozpadnou se během prvních pár použití. Věci, které máte doma a nebudete je potřebovat, prodejte nebo vyswapujte za spotřební věci.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

3) Lepší organizace

Kolikrát do týdne hledáte nějakou věc? S minimalismem se vám nic takového nestane, protože se naučíte mít o všech věcech v domácnostech přehled. Projděte si účtenky, smlouvy nebo jiná lejstra. Vše, co už neplatí, vyhoďte. Zbytek si založte do přehledných šanonů.

5) Více času na relaxaci

Nejhorší ze všeho jsou tzv. lapače prachu. Jedná se o věci, které nikdo nepoužívá, jen se na nich usazuje prach. Minimálně jednu takovou věc máme všichni. Možná vypadají hezky, ale úklid vám s nimi zabere daleko více času. Mějte na paměti, že méně věcí znamená méně úklidu. Čím méně budete trávit čas uklízením a organizací místností, tím více budete mít čas na volnočasové aktivity.

6) Více svobody

Tímto bodem se dostáváme k samotnému názvu tohoto článku. Minimalismus vám dá mnohem více svobody. Kromě toho, že přestanete zbytečně lpět na věcech, budete se moci také kdykoliv přestěhovat jen s pár kufříky, kamkoliv vás napadne.

Kromě výše uvedených benefitů bychom našli samozřejmě i další, jako je například menší ekologická stopa, vděčnost za věci, které už máme, nebo dokonce až uvědomění si, co je pro nás v životě skutečně důležité. Líbí se vám myšlenka minimalismu, nebo se rádi obklopujete věcmi, které příliš často nepoužíváte?

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---