Milujete svíčky a doma vám nesmí chybět? Naučte se je vyrábět!

Nejen k blížícím se vánočním svátkům, ale tak nějak od začátku podzimu v mnoha domácnostech plameny svíček hoří mnohem častěji než po zbytek roku. Možná i vy patříte k lidem, kteří svíčky milují a doma je často zapalují. My vám dnes ukážeme, jak si takovou svíčku vyrobit.

Co budete potřebovat?

Výroba svíček v domácích podmínkách může být vlastně docela zábava. K této činnosti potřebujete několik základních pomůcek: cca 200 g vosku, knot s kovovým plíškem, cca 5 ml vonné esence, nádobu na odlití svíčky, větší hrnec s vodou pro vodní lázeň, kolíčky na prádlo (nebo čínské hůlky) a dřívko nebo lžíci k míchání.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Základem svíčky je vosk. Jak ho vybrat?

Ještě než se pustíte do samotné výroby, je dobré mít jasno v tom, jaký vosk pro výrobu domácích svíček použijete. Nejčastěji se používají čtyři základní typy vosků, které se liší nejen cenou, ale i vlastnostmi a složením. O které druhy vosků jde?

Sójový vosk

Čistě přírodní vosk, který je k dostání v malých granulkách majících béžovou až nažloutlou barvu. Granulky jsou vyrobené ze sójových bobů, díky čemuž svíčky jemně voní. Po zapálení sójový vosk podpoří vůni éterického oleje.

Včelí vosk

Včelí vosk je taková klasika, která ale poměrně dost leze do peněz, proto se bohužel až tak často nepoužívá pro lité svíčky. Ze včelího vosku se mnohem častěji vyrábí stočené svíčky, které se vyrábí tak, že se plástvový papír stočí kolem knotu.

Parafín

Parafín je syntetický vosk získávaný z ropy. Jde o vosk, který seženete za nižší cenu, má bílou barvu, snadno se dobarvuje a výborně drží vůni i bez nutnosti zapálení. Nevýhodou jsou v něm obsažené látky jako třeba aceton, benzen či toulen, které se při zahřívání uvolňují.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kokosový vosk

Kokosový vosk je stejně jako sójový čistě přírodní, vzniká jako vedlejší produkt při výrobě palmového oleje. Je zdravotně nezávadný, vlastnostmi podobný sójovému vosku. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že je kokosový vosk olejnatější.

Postup výroby svíček

Pokud máte jasno, který vosk použijete, můžeme se přesunout k samotné výrobě. Budete mile překvapeni, že to vlastně není až tak složité, jak se možná na první pohled zdá.

Začněte tím, že do připravené vodní lázně uložíte nádobu s vybraným voskem. Míchejte, dokud se nerozpustí a nebude průhledný. Do nádoby na svíčku postavte knot a s pomocí kolíčku nebo čínských hůlek knot zafixujte tak, aby držel a nepohnul se z místa. Jakmile se vosk rozpustí, přidejte do něho několik kapiček oleje a nalijte cca 1 cm vosku do nádoby s knotem. Chvilku počkejte, aby měl knot čas ztuhnout a poté dolijte zbytek vosku cca 1 cm pod horní okraj nádoby. Na závěr usaďte poslední vrstvu, která vytvoří krásně rovný povrch.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---