Máte problémy se spánkem? Poradíme vám, jak se vyspat do růžova

Každý máme někdy potíže se spánkem a usínáním. Tyto poblémy trápí 30 až 45 procent dospělých. Spánek je ale jednou z nejdůležitějších potřeb člověka. Je to proces, při němž se regeneruje celý náš organismus. Spát bychom měli šest až devět hodin denně. V článku se dozvíte několik tipů, po kterých se vám bude lépe usínat.

Správná teplota v ložnici je důležitá

Ideální teplota v ložnici by měla být mezi 16–18 °C, maximálně 21 °C. V zimě teplotu v ložnici můžete zvýšit nebo před spaním trošku přitopit klimatizací. V létě se ale občas nevyhnete tomu, že v ložnici bude vedro. V tomto případě využijte klimatizaci a místnost ochlaďte, účinnější je ale teplo do ložnice vůbec nepustit. K tomu poslouží venkovní stínění, například žaluzie nebo látkové rolety.

Pokud se vám ložnice přesto prohřeje, před spaním otevřete okna v ložnici dokořán a pořádně vyvětrejte. Při zhasnutém světle můžete nechat okno otevřené přes celou noc. Dobré jsou také sítě proti hmyzu, díky nim se totiž vyhnete štípancům od komárů.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

V ložnici by měla být tma

Světlo z venku může snížit vaši kvalitu spánku. Nejčastěji se s ním setkáte ve městě i na vesnici. Světla z ulice se jednoduše zbavíte tak, že ho odstíníte. K tomu vám postačí vnitřní závěsy nebo rolety. Pro větší komfort můžete sáhnout po venkovních žaluziích, které lépe zastíní a tmu v ložnici udrží ji i po východu slunce.

Pozor si dejte také na modré světlo v ložnici, vyzařované ze spotřebičů. Vyhněte se před spaním například televizi nebo telefonu. Problémy mohou způsobit i diody, například u televizí, reproduktorů nebo routerů, které celou noc svítí nebo blikají a narušují tak váš spánek. Dejte proto pryč veškerou elektroniku.

Kvalitní matrace

Na čem spíme, je pro kvalitní spánek velmi důležité. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného, například jiná tvrdost matrace. Pokud tedy začnete vybírat tu nejlepší, nechte si poradit od odborníka. Raději než do hypermarketů zajděte do specializované prodejny.

Správný tvar polštáře

Váš polštář by měl při spánku vhodně podepřít páteř a při poloze na zádech a na boku udržet rovnou krční páteř v souladu s osou těla. Doporučuje se proto upřednostnit několik faktorů, které mají na výběr správného polštáře vliv. Podle webu tvbydleni.cz je důležité i správné používání polštáře. Ramena by už měla být na matraci, je tedy chybou ležet rameny na polštáři.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Před spaním nepijte kofein

Minimálně pět hodin před spaním nepijte nic co obsahuje kofein. To znamená kávu, černý čaj a limonády. Důležité je i to, co večeříte. Večeře by měla být lehce stravitelná, aby vaše tělo mohlo v noci odpočívat. Neměla by se jíst těžká a tučná jídla, to vede k opakovanému probouzení a špatnému spánku.

Před spaním nepřemýšlejte nad tím, co jste dnes nestihli udělat nebo co vás čeká zítra. Řešení problémů nechte na druhý den, až budete odpočatí.

Zdroj: tvbydleni.cz, novinky.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kadlecováhttps://ezena.sk/
Miluju dobré jídlo a ráda zkouším nové recepty, hlavně ty zdravé. Pečení a vaření mě dělá šťastnou. Mojí vášní je také zahrada a vše kolem ní. Ráda vám na webu iBydlení.cz předám různé rady a tipy, které se týkají zahrady, a přidám nějaký ten zdravý recept.

Nejnovější články

--- Další články autora ---