back to top

Manifestujete si vyšší finanční příjem? Podle vědců prý tak akorát snáze zbankrotujete

Manifestace je jedním z trendů moderní doby, který by měl lidem v ideálním případě přinést vše, co si přejí. Psychologové však upozorňují, že statistiky hovoří spíše pravý opak – lidé toužící po pohádkovém jmění mnohdy skončí prakticky na mizině.

Co je manifestace a jakou má moc

Manifestace představuje důkladné soustředění se na konkrétní představu za účelem jejího uskutečnění. Toho lze dosáhnout například pozitivními proslovy vůči vlastní osobě, vizualizací svých cílů na papír či dalšími symbolickými projevy. Nárůst popularity pak tento fenomén zaznamenal teprve v posledních letech, a zatím se mu stále daří držet si velký počet příznivců. V podstatě tedy jde o jakousi formu pozitivního myšlení, ovšem s mnohem větším důrazem na jeho intenzitu. Původní myšlenka odbourat sociální zábrany či nebát se šéfa požádat o povýšení v práci se však od původního záměru značně odklonila, a lidé se tak snaží manifestovat i věci, které jsou bez větší iniciativy prakticky nerealizovatelné.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Na tuto problematiku se zaměřili vědci z University of Queensland, kteří ve svém průzkumu zjistili, že lidé manifestující si finanční úspěchy mají mnohem větší sklony pouštět se do riskantních investic, a tím pádem u nich existuje vyšší pravděpodobnost toho, že skončí v bankrotu. Do projektu analyzujícího psychologii konceptu realizace úspěchu prostřednictvím manifestace se zapojilo přes tisíc účastníků, z nichž zhruba třetina této mantře skutečně věří. Za účelem studie pak vědecký tým pod vedením doktora Dixona vytvořil manifestační škálu, která měla účinky pozitivní psychologie pomoci kvantifikovat.

Součástí studie bylo mimo jiné zkoumání sklonů účastníků k riskování, které v dotaznících sami uváděli, včetně toho, zda například investovali do kryptoměn, jak se staví k otázce pochybných rad k rychlému zbohatnutí a zda již mají osobní zkušenost s bankrotem. Dle očekávání se pak ukázalo, že duchovně či nábožensky založení lidé měli největší sklon věřit metodám manifestace. Výzkum dále potvrdil, že lidé s optimistickými vyhlídkami na budoucnost mají mnohem vyšší sebevědomí a důvěru ve své počínání.

Přehnaná víra v lepší zítřky může být zrádná

Na jednu stranu by se dalo říci, že vytváření si vyšší odolnosti proti případným horším časům může být pro člověka značnou výhodou. Manifestace však lidem mnohdy dodává falešný pocit bezpečí, který jim dříve či později může zlomit vaz. Lidé oddávají se manifestaci totiž mají tendenci udržovat si až přehnaný optimismus i v případě, kdy jsou na tom po finanční stránce velmi špatně.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Někteří odborníci jsou však toho názoru, že na bezmezně pozitivním přístupu není nic špatného, a tento pocit vás naopak dokáže do budoucna vyburcovat k lepším výsledkům. Nesmí však pochopitelně zůstat jen u přání, člověk musí skutečně projevit alespoň nějakou snahu se svou situací něco dělat. Je také nutné odlišit rozdílné způsoby manifestace. Panuje přitom obecný názor, že lidé nejsnáze dosáhnou vytyčených cílů, pokud si je zapíší. Není pak vysloveně třeba se na tyto cíle soustředěně zaměřovat, stačí jen občasné pomyšlení na to, že je máte stanoveny, a úspěch se dříve či později jistě dostaví.

Zdroje:

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/01461672231181162

https://www.uq.edu.au/news/article/2023/09/manifesting-your-way-bankruptcy

https://www.sciencealert.com/manifesting-more-money-is-linked-to-worse-financial-outcomes

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---