Listopad na zahradě. Co ještě stíháte a na co nezapomenout?

V listopadu se stromy okolo nás zbarvují do různorodých odstínů. Pomaličku se loučíme s půvabem okrasných rostlin. Všechny plody ze zahrádky už jsou dávno sklizené. Stmívá se mnohem dříve, i toho sluníčka už není tolik. Přesto se toho dá na zahradě ještě mnoho stihnout.

Zapomenuté brambory?

Brambory se nejčastěji vybírají v září či na přelomu října. Mohlo se stát, že se na ně u vás na zahradě zapomnělo. Tehdy je zapotřebí vykopat je nyní, a to co nejdříve. Poté nechte brambory oschnout a skladovat na temném místě při teplotách okolo 3–4 °C.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sázení cibulovin

V listopadu už dokáže být, zejména po ránu, pořádná zima. Kdekdo by při pohledu z okna nehádal, že v tomto období ještě stíháte sázení rostlin. A přece tomu tak je. Listopad je ideální období pro sázení tulipánu, narcisů nebo jiných cibulovin. Když je zasadíte teď, na jaře vás potěší svými krásnými květy.

Péče o růže

Máte na zahradě růže? Pak se jim určitě nezapomeňte věnovat. V první řadě je na místě odříznout všechny poškozené kořeny. Okolo růží vykopejte hlubokou a širokou jámu – kořeny se nebudou tlačit k sobě a získají dostatek prostoru se rozprostřít. Půdu pokryjte silnou vrstvou kompostovaných listů, využít můžete i slámu a větvičky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Proč na růže nepoužívat rašelinu?

Mnozí zahrádkáři používají pro pokrytí záhonů před zimou rašelinu. I když je to poměrně častý jev, my jej nedoporučujeme. Rašelina je sice v mnoha ohledech skvělá, má však jednu stinnou stránku. Nasakuje do sebe dost vody, jakmile přijdou mrazy, promění se v kus ledu. A to není žádoucí.

Je čas přesadit stromy

Pokud jste se rozhodli přesadit nějaké stromy, listopad je k tomu ideální. Kořeny přesekněte ve vzdálenosti větší než jeden metr od kmene (ideálně už rok před přesazením, protože si tak strom stihne vytvořit mnoho nových kořínků).

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---