Ačkoliv celkový počet lidí na naší planetě zatím exponenciálně narůstá, experti tvrdí, že nás v nadcházejícím století čeká drastický pokles v porodnosti. Během pouhých 25 let by pak mělo dojít k poklesu obyvatel ve více než dvou třetinách zemí. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v časopise The Lancet.
Do konce století začne vymírat populace většiny států
Rozsáhlý mezinárodní tým vědců, který za výzkumem stojí, varuje, že vlády jednotlivých států se musí připravit na masivní změny, kterým budeme v následujících desetiletích čelit v důsledku změn v globálních populačních vzorcích. „Tyto budoucí trendy v míře porodnosti a počtu narozených dětí zcela změní fungování celosvětové ekonomiky a mezinárodní rovnováhy sil a vyžádají si reorganizaci společností,“ říká Natalia Bhattacharjee, která se věnuje studiu populačních statistik.
Předchozí průzkum z roku 2018 zjistil, že porodnost klesá zhruba v polovině světové populace a její propad pokračuje. Nová studie předpovídá, že do roku 2050 budou mít lidé žijící ve 155 z 204 zemí a území zahrnutých do studie méně dětí, než bude potřeba k udržení stabilní populace. Do roku 2100 se tento počet zvýší až na 198 zemí, a jedinými zeměmi, které budou vykazovat dostatečnou porodnost (tedy alespoň dva porody na jednu ženu), budou Samoa, Somálsko, Tonga, Niger, Čad a Tádžikistán.
O budoucnosti můžeme rozhodnout již dnes
V mnoha zemích je snížená porodnost důsledkem lepších podmínek pro život. V tomto trendu se reflektuje například dostupnější a kvalitnější antikoncepce, či snaha žen věnovat se raději kariéře či vzdělání na úkor založení vlastní rodiny. Zatímco v 50. letech 20. století se každé ženě narodilo necelých pět dětí, v roce 2021 je to něco málo přes dvě děti, což je skutečně dramatický rozdíl. Autoři studie však upozorňují, že dopady tak drastického posunu v lidské populaci ovlivní především to, jak k němu budeme v následujících letech přistupovat.
Studie uvádí, že 75 % dětí se v příštích desetiletích narodí v zemích s nízkými a nižšími středními příjmy. V roce 2100 bude dokonce každé druhé narozené dítě pocházet z Afriky, která již v roce 2021 přispívala do celkové světové populace třetinou všech novorozeňat. Baby boom tak nahradí nový fenomén, který již nyní dostal své jméno: baby bust.
Populace rozvinutého světa stárne
Většina světa se potýká s vážnými problémy ekonomického růstu, které představuje ubývající pracovní síla, a s tím, jak se postarat o stárnoucí populaci. Mnoho zemí subsaharské Afriky s omezenými zdroji naopak bude muset řešit uživení rychle rostoucí populace mladých, a to v některých politicky a ekonomicky nejnestabilnějších, tepelně nejzatíženějších a zdravotnickým systémem nejproblematičtějších státech na světě. Etická a migrační politika na globální úrovni tak bude mít zásadní význam pro zvládnutí populačních krachů, kterým má mnoho zemí čelit.
Jakmile se počet obyvatel v jednotlivých zemí sníží, stane se závislost na otevřeném přistěhovalectví nezbytnou pro udržení hospodářského růstu. Migrace však nesmí být pouze jednosměrná, což je mnohdy problém již dnes. Zda-li se k tomuto problému zvládneme v budoucnu postavit lépe, tak zůstává otázkou.
Výše uvedená studie má stále celou řadu omezení. Při vyhodnocování některých aspektů například čerpá z dob pandemie, která může v dlouhodobém měřítku výrazně zkreslit výsledný obrázek. I tak však přináší velmi cenné údaje sahající až do 50. let minulého století. Varování odborníků tak rozhodně není radno brát na lehkou váhu. Hlavní břemeno rozhodnutí však leží stále na vládách jednotlivých zemí, které nejspíš budou nuceny upřednostnit globální zájmy před těmi lokálními.
Zdroje:
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(24)00550-6/fulltext
https://www.ft.com/content/008a1341-1882-4b98-83d4-0d7dc08a4134