back to top

Letos pojměte Vánoce ekologicky: 6 tipů, jak vánoční dárky zabalit bez zbytečného odpadu

„Netrhejte ty balicí papíry! Budeme je mít na příští Vánoce!“ Tak zní kultovní hláška ze závěru filmu Sám doma 2. Chcete letos zabalit dárky v souladu se zero waste životním stylem? Stačí na to jít (eko)logicky. Přinášíme vám 5 tipů, jak letos zabalit dárky, aby na první pohled vypadaly hezky, ale zároveň použité obaly tolik neubližovaly přírodě.

1) Dárkové tašky

Možná, že i u vás v rodině „kolují“ dárkové tašky. Nikdo neví, kdo je původně koupil, ale víte, že se čas od času u vás objeví, než je pošlete zase o dům dál. Pokud vám tahle historka povědomá není, tak je na čase, abyste tuto tradici u vás zavedli také. Tašky se pak předávají dál a dál, dokud se úplně nerozpadnou. Jednu věc tedy využijete několikrát. A to je to, oč tu běží.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Recyklovatelný papír

Věděli jste, že spousta balicích papírů se nedá recyklovat nebo je proces recyklace značně ztížený přítomným celofánem, plastovými potahy nebo i barevností papíru? Zvolte proto letos balicí papíry, které jsou už recyklované nebo se dají po použití recyklovat znovu. Barevné bývají sice dražší, ale můžete si pořídit levnější bez motivu a pak jej doma ozvláštnit malůvkami, větvičkou z jehličnatého stromku, usušeným pomerančem, skořicí, razítky apod.

3) Furoshiki

To, co zní jako nějaká kletba, je ve skutečnosti japonský čtvercový šátek, do kterého se už od osmého století balily různé věci. Poslední dobou se tato metoda balení dárků stává populární i u nás. Můžete si pořídit buď originální furoshiki šátek, ale vystačíte si s jakoukoliv neelastickou látkou ve tvaru čtverce. Podle jednoduchého návodu pak zabalíte během chvilky dárek bez zbytečného odpadu. A navíc vlastně obdarovanému věnujete dva dárky v jednom! Šátek může dotyčný nosit jako módní doplněk nebo do něj může zabalit dárek někomu jinému.

4) Látkové pytlíčky

Žádnému ekologickému nadšenci rozhodně není pojem „upcyklace“ cizí. Pro ty, co se zatím v této oblasti rozkoukávají, stručně vysvětlíme, že se vlastně jedná o jakési přeměnění nepotřebných věcí na nový předmět (např. ze starých džín si vyrobíte kabelku). Máte nějaké staré látky z dob, ve kterých jste se věnovali šití? Využijte je na ušití látkových pytlíčků na dárky! Můžete ale použít i stará (ale samozřejmě vypraná) trička, košile, prostěradla apod. Pytlíček navíc dotyčný může využít na nakupování v obchodě.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

5) Odpad

Ano, neděláme si legraci. Dárek můžete zabalit do věcí, které byste jinak už vyhodili. Skvěle vám poslouží staré vánoční papíry z loňska, pokreslené papíry vašimi dětmi, noviny, časopisy, papírové sáčky, krabici, skořápky od ořechů (na drobné šperky) apod. Projděte si pečlivě domácnost a zkuste najít věc, která bude na zabalení vánočních dárků vhodná.

Ekologické balení následně doveďte k dokonalosti. Místo klasické lepicí pásky použijte recyklovanou, plastové stužky vyměňte za jutový provázek apod. Obdarovaný bude z netradičního balení určitě nadšený. A vy budete mít lepší pocit, že jste tak moc nezatížili přírodu.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---