Kvalitní podzimní péče o trávník zajistí jeho zdravý stav na jaře

Jestliže máte kolem domu nebo chalupy trávník, je potřeba se o něj náležitě starat, aby byl hezký v každou roční dobu. Léto a s ním spojené časté sečení i vhodnost zálivky končí. Na řadu přichází podzim – a k němu patří změna v péči o trávník. Díky tomu budeme trávu zároveň připravovat na zimu.

Poslední sečení trávníku

Sekat trávník budeme přibližně ještě měsíc a půl, tedy zhruba do konce října. Může se ale stát, že pokud bude teplo, trávník si bude žádat posekat ještě jednou v listopadu. Nepsaná zásada říká, že bychom neměli sekat při teplotě nižší než 7 °C. Co se týče výšky nastavení sekání sekačky, měla by být alespoň 5 cm, aby tráva nevymrzla. Tráva je sama sobě tepelnou izolací, tedy svým kořenům, a pokud by byla její výška nad zemí nižší, netvořila by si dostatečnou ochranu před mrazem. Je nutné počítat s tím, že tráva s pozdním podzimem téměř neroste.

Foto: istockphoto

Pokud můžete, provzdušňujte

Máte-li doma nebo v rodině vertikutátor, použijte jej. Vertikutace zbaví trávu stařiny, mechu a sníží možnost výskytu houbových chorob a plísní. Vertikutovat můžete i vertikutačními hráběmi, jestliže je plocha malá. Ideální je provést jednou vertikutaci podélně pozemkem a za dva až tři dny pozemkem napříč. Tím dojde k dokonalému provzdušnění a narušení případných větších drnů nebo plevele, jako je svlačec. Trávník pak vyhrabte od trávy, přihnojte a zalijte.

Hnojení trávníku na podzim

Na podzim hnojíme hnojivy s vyšším obsahem draslíku, který pomáhá zabránit vymrzání trávníku a chránit jej před chorobami. Stačí mírné hnojení – asi 20 g/m2. Hnojení provádíme už na začátku října. Koupit si můžete přímo směs pro podzimní hnojení trávníku.

Podzimní osev

Před zimou je také ideální čas pro podzimní osev. Po vertikutaci plochu lehce posypte osivem v místech, kde je trávník řídký. Pokud je více než polovina trávníku zničená, měli byste založit trávník nový. To je možné provádět až do konce října. Travní semeno krásně vzejde a dostatečně zakoření.

Pečlivá starost o trávník na podzim se vyplatí. S příchodem jara se vám tráva krásně zazelená.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---