Které oplocení bude pro vaši zahradu nejlepší?

Oplocení vaší zahrady už dosloužilo a musíte je vyměnit. Zvažujete, který typ zvolit, abyste si zachovali soukromí, nebo se naopak neizolovali od okolí, a hlavně nevyluxovali své bankovní konto. Nabízí se vám řada možností, nepřeberné množství materiálů i způsobů realizace. Které oplocení si vyberete?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zvažte, co očekáváte

Pro oplocení zahrady lze použít řadu materiálů, každý z nich má své výhody i nevýhody. Měli byste proto především zvážit požadavky, které na nové oplocení kladete, a také své finanční možnosti. Pokud chcete ušetřit, nezbývá vám než sáhnout po jednoduchém plotu s obyčejným pletivem. Můžete mít ale i luxusní oplocení z dílny uměleckého kováře.

Ceníte si soukromí?

Pokud požadujete, aby nové oplocení především hájilo vaše soukromí, zvažte zděný nebo dřevěný plot. Zídka vás dokonale oddělí od okolí. Na venkově však možná chcete zachovat ráz okolí a pak je vhodnější postavit dřevěný plot. Dřevo jako přírodní materiál vypadá za všech okolností velice přirozeně, takže s ním nic nezkazíte. Nevýhodou je, že se musí pravidelně natírat a udržovat. Zděný plot je naproti tomu trvanlivý a vyžaduje jen minimální údržbu. Na druhou stranu však jeho pořízení vyžaduje vyšší náklady.

Rostliny vhodné do živého plotu

Jestliže vám záleží hlavně na přirozeném vzhledu a estetické hodnotě, zvažte vysazení živého plotu. Vhodnými rostlinami do živého plotu jsou smrk, tis nebo zerav, známý také pod označením túje. Vysadit lze i cypřiše, dřišťály, habry, ptačí zob, tavolník či zimostráz. Pro vysoké živé ploty jsou podle portálu dumazahrada.cz vhodné tyto rostliny: hlošina úzkolistá, kalina obecná, škumpa, šeřík, zimolez, topol černý nebo tis červený.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Chcete ušetřit a ještě se pochlubit?

Pokud chcete oplocení, které bude co nejvíce propojené s okolním prostorem, můžete zvolit drátěný plot. Je levnější než ostatní druhy plotů a umožňuje vidět do okolí. Neočekávejte však od něj zachování soukromí. Zato se můžete kolemjdoucím pochlubit vším, co jste na své zahradě vybudovali i krásou právě kvetoucích rostlin. Určitě vám za to budou vděční a možná si vyslechnete nejednu poklonu, která po těžké práci na zahradě potěší a dodává vám novou inspiraci a energii k dalšímu vylepšování vašeho království.

Zdroje: dumazahrada.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---