Krb jako součást moderního interiéru. Jak vybrat ten pravý?

Máloco dokáže doma navodit romantickou atmosféru tak dobře jako krb. Při pohledu na plápolající plameny za zvuku praskajícího dřeva musí roztát snad i to nejledovější srdce. Pokud si také vy chcete pořídit tento krásný a zároveň funkční zdroj tepla, přečtěte si našeho jednoduchého rádce. Ten se skládá ze dvou zásadních otázek, jejichž zodpovězení vám pomůže s finálním výběrem.

1) Krb nebo krbová kamna?

Je nutné si ujasnit, zda chcete raději krb nebo krbová kamna. Tato slova bývají často zaměňována nebo se berou jako synonyma. Pravdou ale je, že jsou mezi nimi určité rozdíly, které si vysvětlíme níže.

Na prvním místě bezpečnost

Oheň sice vypadá u obou zdrojů stejně, ale zatímco krb nabízí oheň otevřený, krbová kamna ho mají za sklem. Krb s otevřeným ohněm však doporučujeme používat jen příležitostně. Pokud byste ho chtěli používat častěji, osaďte ho krbovou vložkou, která zvyšuje jeho výhřevnost a bezpečnost. Z krbu totiž pak nelítají jiskry a popel.

Zdroj: https://pixabay.com/

Náročnost instalace

Čtěte také:

5 tipů, jak se doma naladit na přicházející podzim

Postavení krbových kamen je rychlejší, protože se jednoduše propojí s komínem. Navíc lze kamna instalovat bez složitějších zásahů prakticky kdykoliv. Ovšem postavit klasický krb je složitější proces, který se neobejde bez stavebních zásahů. Proto je důležité na něj myslet již při návrhu stavby. Vložka musí být umístěna v blízkosti komínu a krb se musí následně obestavět nebo obložit. Navíc počítejte s tím, že vám krb ubere v místnosti více prostoru než krbová kamna.

Peníze! To je, oč tu běží

Dalším rozdílem mezi krby a kamny je cena. Investice do krbu představuje větší finanční zátěž. Každopádně berte v potaz fakt, že při výběru kamen a krbů se rozhodně nevyplatí na nich výrazně šetřit. Kvalitně provedený zdroj tepla totiž vydrží funkční po více generací.

2) Jak často budete topit?

Budete chtít, aby se jednalo o hlavní zdroj tepla (např. na chalupě), nebo bude sloužit jen na příležitostné přitápění (např. v domech či bytech jako doplněk k topení)?

Časté přitápění

V případě častého přitápění pro vás bude ideální teplovzdušný krb. Ten se skládá z krbové vložky a obestavby. Na rozdíl od teplovodního krbu, který se musí nejprve zahřát, následně nahřát radiátory a teprve poté ohřívá vzduch v místnosti, se teplovzdušný krb zahřeje rychleji a tím pádem se z tepla můžete těšit mnohem dříve. Pokud se z něj chcete těšit i déle a netrápí vás finanční stránka, doporučujeme zainvestovat při instalaci do speciálního akumulačního materiálu, který udržuje teplo v kamnech dokonce po několik hodin od vyhasnutí ohně.

Zdroj: https://pixabay.com/

Občasné přitápění

Na občasné přitápění v měsících, kdy ještě nemusíme pravidelně topit, bude stačit jednoduchá krbová vložka. Nejčastěji se používá teplovzdušná. Mezi levnější varianty patří s rovným prosklením, dražší varianty mají prosklení rohové nebo třístranné. Primárně tyto krbové vložky vytápí místnost, ve které se nachází, ale můžete do nich zabudovat zařízení s napojením na trubky, kterými můžete vést teplo i do dalších místností.

Před koupí krbu nebo krbových kamen nezapomeňte zkontrolovat, zda je jim váš komín dostatečně uzpůsobený. Instalaci pro jistotu svěřte profesionálům. Brzy se budete moci těšit z příjemného tepla během dlouhých podzimních a zimních večerů.

Veronika Kavanová (Nika Lerch)

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

Komerční prezentace

--- Další články autora ---