Vánoce jsou pro většinu z nás těmi nejkouzelnějšími svátky v roce. Pojí se k nim určitá magičnost, která se již po dlouhá léta podporuje různými zvyky a tradicemi, ačkoli je pravda, že v dnešní době podstatně méně, než tomu bývalo kdysi. Připomeňte si tradice a zvyky Štědrého dne a neváhejte se třeba k některým z nich vrátit.
Krájení jablka
Jedním z nejoblíbenějších zvyků, které se dochovaly až do dnešní moderní doby, je krájení jablka. K tomu se v rodinách přistupovalo po štědrovečerní večeři. Jablko se rozkrojí napříč. Najde-li se uvnitř hvězdička, znamená to, že budete mít příští rok zdraví i štěstí. Najdete-li červíka, znamená to nemoc či smrt v rodině.
Lití olova
I lití olova je zvyk, který sice každý zná, ale málokdo jej ještě provozuje. A to je škoda. Jak to probíhá? Olovo se rozžhaví a poté se lije do nádoby se studenou vodou. Vzniklý odlitek pak slouží k tomu, aby z něho dotyčný věštil, co jej v příštím roce čeká.
Pouštění lodiček
Skořápka od vlašského ořechu, uvnitř zapálená svíčka – další velmi krásná vánoční tradice, která může odpovědět na otázku nebo předpovědět budoucnost. Důležité je, aby si ten, kdo chce položit otázku či předpovědět budoucnost, lodičku z ořechové skořápky vyrobil a pustil na vodu sám.
Hod střevícem
Dneska byste na Štědrý den viděli dívky házet střevícem jen zřídka. Dříve to ale byl dodržovaný zvyk, který měl napovědět, jestli se dotyčná provdá a odejde z domova, nebo zůstane doma. Špička boty směřující ke dveřím znamená vdavky, špička boty směrem dovnitř značí, že dívka zůstane doma.
Klepání na kurník
Svobodné dívky chodily klepat střevícem na kurník. Ozvala-li se zevnitř slepice, dívka zůstane nadále svobodná. Pokud se ozve kohout, brzy se vdá.
Kapří šupiny
Tohle je naopak zvyk, který mnozí z nás dodržují i dnes. Spočívá v tom, že si dáte kapří šupinu pod talíř u štědrovečerní večeře. Rybí šupina by měla přinášet hojnost a peníze. Poté byste měli šupinu po následující rok nosit v peněžence.