Kožená sedačka je perla obýváku. Víte, jak o ni správně pečovat?

Kožená sedačka není nejlevnější záležitost. Rázem na sebe převezme roli perly v každém obývacím pokoji. Kožená sedačka je zkrátka skvost, vyžaduje si ale pravidelnou údržbu a péči. Ne každý majitel kožené sedačky ale ví, jak se o ni správně starat. V dnešním článku vám proto dáme několik praktických rad.

Základem je impregnace

Všechny kožené výrobky, ať už jde o boty, kabelky nebo právě sedačky, vyžadují pravidelnou impregnaci. Ta prodlužuje jejich životnost a odolnost vůči nečistotám. Pořiďte si k tomu speciální přípravek určený na impregnaci kožených pohovek. Impregnace provádějte minimálně jednou do roka, raději však dvakrát.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Důkladné čištění nepodceňujte

I když se vám do toho možná nechce, několikrát do roka je potřeba koženou sedačku důkladně vyčistit. Pokud chcete, aby vám vydržela po dobu několika let a byla vždy pořád krásná jako nová, čištění nepodceňujte. K čištění kožené sedačky využívejte speciální čistící emulzi. Pozornost věnujte zejména místům, kde je vynaložena největší zátěž – opěrky, područky a sedák.

Skvrny odstraňujte neprodleně

Můžete si dávat sebevětší pozor, ale občasnému znečištění se stejně neubráníte. Zvláště pak v domácnostech, kde jsou malé děti. Pokud se přece jen stane a sedačku si polijte nebo ušpiníte, skvrny odstraňujte neprodleně. Půjde-li o tekutinu, nejdříve ji odsajte suchým hadříkem a pak postižené místo vyčistěte čistící emulzí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nedávejte sedačku k topení ani k oknu

Koženou sedačku byste neměli umísťovat poblíž topení nebo krbu. Je to proto, že vyšší teplota kůži příliš neprospívá a snižuje její životnost. Zrovna tak platí, že byste koženou sedací soupravu neměli vystavovat dlouhodobému slunečnímu záření, které může způsobit vyblednutí barev a vysychání kůže – tím se opět zkrátí její životnost.

Pozor na pot

Málokdo si uvědomuje, že sedačce vyrobené z kůže může uškodit lidský pot. Pot je agresivní a především v létě, kdy se více potíme, můžeme sedačce značně uškodit. Proto doporučujeme, abyste přes sedačku alespoň v létě dávali nějaký přehoz.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---