Koupě chaty: Jak postupovat?

Koupě chaty si žádá své postupy. Jedině tak dojdete k úspěšnému konci. Pokud jeden z níže uvedených bodů vynecháte, můžete toho v budoucnu litovat. Rozhodně si jednotlivé body napište na papír a postupně odškrtávejte. Půjde o proces, během kterého si budete o vámi vybrané chatě zjišťovat informace. Rozhodně nepodepisujte smlouvu o koupi bez zjištěných informací.

Na co si dát pozor u koupě chaty?

Začneme lokalitou a příjezdovou cestou. Lokalita hraje obrovskou roli při výběru chaty. Je daná lokalita plně vyhovující? Nabízí skvělou příjezdovou cestu? Budete mít snadný přístup k chatě i během zimního období? Kromě toho se zaměřte také na to, zda se v okolí chaty nachází alespoň základní služby, včetně menšího obchodu a lékaře. Pokud ne, dopouštíte se chyby číslo jedna, protože v případě úrazu nemáte možnost se nechat vyšetřit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Příjezdová cesta je problémem sama o sobě. Co byste o příjezdové cestě měli vědět? Přinejmenším to, jestli je majetkem prodávajícího, či nikoliv. Jestliže příjezdová cesta nebude ve vlastnictví prodávajícího, mohou v budoucnu nastat nemalé potíže, a vy se tak vozidlem nedostanete přímo k chatě. Na příjezdové cestě mohou být zjištěny také věcná břemena. I to bývá obrovským problémem. Příjezdová cesta může být také majetkem obce nebo její část bude vlastněná sousedem, který má chatu za vámi. Během klidného dne a odpočinku na chatě tak budete poslouchat zvuky motoru vašeho souseda nebo jiné nevyhovující zvuky.

Majetek máme vyřešen!

Zjistili jste si informace o pozemcích a příjezdové cestě? Problém nebyl nalezen, a vy tak máte možnost se u potenciální chaty dostat až před samotné dveře, protože se stanete majitelem pozemku i cesty? Máte z malé částí vyhráno. Ještě vás ale čeká dlouhý proces. Dalším problémem může být stav chaty. Jak je na tom technický stav stavby? Čas od času totiž člověk může narazit na zanedbanou stavbu, protože majitelé nemají finance nebo čas na jejich opravu. Ve finále se tak rozhodnou tuto stavbu prodat. Jestliže si nezjistíte informace, v budoucnu vás tato koupě může vyjít pěkně draho. Je potřeba si tyto informace zjistit včas.

Kromě technického stavu chaty si zjistěte, jestli nejsou na chatu vázaná jiná břemena, které je potřeba splnit. I tyto potíže mohou nastat. Pokud si o své budoucí chatě nezjistíte žádné informace, opět můžete být nemile překvapení po koupi objektu. Nezapomeňte také na zjištění územního plánu. Často je uveden i o několik let dopředu. Jak tedy bude vypadat oblast například za 10 let? K důležitým krokům patří i napojení chaty na inženýrské sítě. To je rovněž jeden z nejdůležitějších bodů vůbec.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sousedské vztahy?

Důležité informace máte zjištěné. Další věci již nepotřebujete vědět? Mýlíte se. Není nic horšího, než mít špatné sousedské vztahy. Na chatu se musíte těšit. Nesmíte být z cesty za odpočinkem otrávení jen z toho důvodu, že vám budou sousedi znepříjemňovat váš pobyt.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---