Kontrolujete si spotřebu energie na měřácích? I vyúčtování může být chybné!

V letošním roce se mnozí majitelé domů obávají svých účtů ještě více než v předchozích letech, a to nejen za teplo a teplou vodu. Není divu, že důvodem jsou rostoucí ceny energií. Někdy se však na vyúčtování může objevit chybná částka, i když je to nepravděpodobné. Záleží například na tom, zda jste byli v době odečtu měřidla správcem domu doma, zda byly odečty dobře viditelné a dobře popsané. Nejlepší způsob, jak ušetřit, je mít věci pod kontrolou. Jak toho dosáhnout?

Vyúčtování tepla a teplé vody za rok 2022 můžeme očekávat nejpozději do 31. května. Pokud bydlíte v bytovém domě, pravděpodobně jste si již koncem loňského roku nebo začátkem letošního roku nechali odečíst stavy měřičů tepla a teplé vody, uvádí portál Enviweb. Jistě víte, že v bytových domech s ústředním vytápěním se náklady na teplo rozdělují mezi jednotlivé byty – jakožto konečné uživatele – podle odečtů měřičů tepla a vody.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Máte funkční radiátorové ventily a měřiče?

Chceme-li mít jistotu, že rozúčtování tepla je správné, měli bychom především zkontrolovat funkčnost a spolehlivost měřičů a ventilů na radiátorech. Ve většině případů to za nás dělá bytové družstvo, které měřiče pravidelně vyměňuje, ale rozhodně bychom si jejich funkčnost měli zkontrolovat při koupi nového bytu nebo pokud nám vyúčtování více než vadí. Dobrým způsobem, jak udržet náklady na teplo pod kontrolou, je jednou měsíčně odepsat stavy měřidel ve stejný den.

Jak šetřit teplem?

Dobrých a účinných rad, jak ušetřit na účtech za teplo, není nikdy dost. Hlavními položkami, které jsou nezbytné, pokud chcete ušetřit, jsou kvalitní regulační ventily a termostatické hlavice. Ty vám umožní nastavit teplotu v každé místnosti podle vašich aktuálních potřeb.

Častou chybou je překrývání radiátorů nábytkem nebo různými kryty, jak uvádí portál Novinky.cz.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Je důležité, aby teplo z radiátorů mohlo volně cirkulovat, jinak se na měřidlech mohou objevit nesprávné údaje. Pokud se snažíte ušetřit, není také dobrý nápad radiátory na několik dní zcela vypnout a pak je opět zapnout. Tímto způsobem neušetříte, protože podchlazená místnost se bude hůře vytápět a ztráty budou větší. Lepší je snížit teplotu v místnosti jen o několik stupňů snížením termostatu, nikoliv jeho vypnutím.

Zdroje: Novinky.cz, Enviweb

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---