Knihovna rozhodně nemusí být fádní nebo umístěna jen klasicky na zemi

Mít v interiéru spoustu knih je pro mnohé z nás doslova rájem na zemi. Knihy nám ten ráj pomáhají tvořit. Pokud jich doma máte také spoustu, možná uvítáte nápady na jejich uskladnění tak, aby byly v bezpečí, suchu, ale také aby byly uloženy zajímavým způsobem.

Vytvořte z knih pomyslný strom

Klasické knihovny, které tvoří regály různých šířek, hloubek a výšek, zná každý z nás. Někdo vítá otevřený regál, jiný zase uzavřený, aby se na knížky méně prášilo. I rozpětí mezi policemi může být různé, což je praktické. Výška knížek bývá také různá… Jak však ještě uložit knihy jinak než do naprosto běžných a jednoduchých policových regálů?

Jedním z nápadů je knihovna ve tvaru stromu. Jedná se o police, které jsou zipově uloženy na sebe, přičemž se vždy mírně překrývají, a tak drží pospolu. Vždy jedna směruje doprava a další nad ní doleva atd.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dejte knížky na zeď

Velmi hezky vypadají i čtvercové knihovničky umístěné na zdi. Ty si také snadno vytvoříte sami. Stačí stlouct z pevných, dostatečně silných desek o stejné délce čtverec. Takovéto knihovničky můžete symetricky, či asymetricky přimontovat na stěnu.

Pokud malujete, můžete namalovat větší obraz, na kterém bude police s knihami. Vše v reálné velikosti. Nebojte se barev. Na polici z obrazu bude ve finále navazovat z obou stran police skutečná se skutečnými knihami. Tohle velmi originální dílko můžete umístit do obýváku, pracovny, studentského pokoje, ale klidně i na chodbu nad komodu s lampou.

Jestliže je vám vlastní jednoduchý nordic styl, asi se vám bude zamlouvat maximálně jednoduchý způsob uložení knih. Na zeď umístěte polici o něco větší, než je nejběžnější velikost knížek, které máte doma. Na tuto polici pak do komínků uložte knihy v počtu 6 – 10 knih. Ať už budou police dřevěné v přírodním tónu nebo je natřete pestrou barvou, knihy budou nepřehlédnutelné.

Knihovna vzhůru nohama

Velmi zajímavě vypadá i knihovna tvořená čtverci. V přízemí vidíte 4 čtverce, v prvním patře 3 čtverce, ve druhém 2 čtverce a nejvýš je jen jeden. Budou hezky uloženy na jednu stranu, jako byste zarovnávali řádek ve Wordu. A teď celou knihovnu přetočte vzhůru nohama, jako by stála na jedné kostce, která se ocitla na podlaze. Stačí uchytit ji ke zdi a opět máte originálně uložené knížky v knihovně, která je zároveň dekorativní.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zužitkujte knihy, které již nechcete

Knihy, které již číst nechcete, nemůžete je prodat a vyhodili byste je, můžete recyklovat. Knihy lze použít jako sloupky pro konferenční stolek do obýváku. Stačí je slepit k sobě kvalitním lepidlem. Nahoru upevněte dvě široké desky z masivu nebo desku z tvrzeného skla vyrobenou na míru. Takový stolek vypadá naprosto cool. Ideální je do bytů studentů nebo mladých osob žijících single, či v páru.

Vybrali jste si? Tak začněte hledat a nakupovat. Anebo se pusťte do vlastní výroby!

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---