Klíčové rozdíly mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou dva pojmy, které si hodně lidí plete. Někteří je mezi sebou mylně zaměňují, jiní mají pocit, že jde o totéž. Nikdy nevíte, jakému maléru budete čelit. Je tedy dobré znát rozdíly mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Pojďme si proto oba pojmy vysvětlit.

Co je pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti je produkt kryjící vybavení domu nebo bytu. Laicky řečeno jde o pojištění nábytku, elektroniky, osobních věcí, sportovního vybavení a podobně. Zároveň sem spadají i stavební součásti jako malby, tapety, podlahy či vestavěné spotřebiče, jak doplňuje web Top Pojištění.

Pojištění domácnosti může mimo výše zmíněné zahrnovat také věci, které máte uložené na půdě, na balkoně nebo třeba ve sklepě. Někteří si jako součást pojištění zahrnují i drahé oblečení, umělecké sbírky nebo třeba šperky či vinný archiv.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co je pojištění nemovitosti?

Pod pojmem pojištění nemovitosti si lze představit k produkt kryjící škody způsobené přímo na nemovitosti jako takové – řeč je o stavbě a stavebních součástech. Spadají sem stěny, podlaha, stropy a další pevné části neodlučitelně spojené s nemovitostí, které si nelze odnést.

„Vztahuje se ale také na stavební materiál, nebytové prostory a společné části domu a spoluvlastnický podíl v případě bytového domu,“ píše web CSAS. V případě rodinného domu pak pojištění nemovitosti zahrnuje i další stavby nacházející se na pozemku, kde dům stojí – například rekreační domek nebo volně stojící garáž.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pojištění domácnosti vás kryje před vandalismem i působením živlů

Škody na majetku mohou vznikat z různorodých příčin. Nejčastěji hovoříme o působení živlů, tedy blesku, srážek, ohně nebo vody vytékající z vodovodního potrubí. V rámci pojištění domácnosti si ale s ohledem na nabídku jednotlivých společností, můžete sjednat i balíčky určitých rizik – zde platí, že čím více rizik, tím více si připlatíte. Pojištění domácnosti pak může chránit i před vandalismem.

„Výše pojistky se odvíjí také od hodnoty pojišťovaného majetku. Pokud se chcete před ztrátami skutečně ochránit, je třeba ho ohodnotit správně,“ radí web Kalkulátor.

Zdroj: top-pojisteni.cz, CSAS.cz, kalkulator.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---