Když jsou panenky a autíčka už pasé aneb zařizujeme pokoj pro teenagera

Pokoj pro teenagera by se měl zařídit tak, aby se mu v něm dobře učilo, odpočívalo, kecalo s kamarády… Prostě dobře žilo. Přece jen v něm bude trávit většinu svého času (což oceníte hlavně v případě výkyvů jeho pubertálních nálad). Je tedy jasné, že je třeba se nejprve zbavit tapet s pohádkovými postavičkami, plyšáků a dalších věcí z dětství. Nic z toho na jeho kamarády dojem neudělá. Ale co dál? To vám poradíme v tomto článku.

Zapojte puberťáka do proměny pokoje

Existují samozřejmě obecně platná pravidla, kterých se můžete při zařizování pokoje pro vašeho puberťáka držet. Nejlepší ale bude ho přímo zapojit do procesu proměny. Pokud řekne, že mu je jedno, jak pokoj zařídíte (což se často stává), vykašlete se na módní trendy a spíše berte v potaz jeho koníčky, zájmy a přání. Zařiďte mu pokoj neutrálním nábytkem a jemu dejte volnou ruku při volbě dekorací.

Vše začíná rozvržením pokoje

Než se pustíte do samotné změny pokoje, rozvrhněte si, jak má ve finále vypadat. Pokud bude pokoj jen pro jednoho náctiletého, jste za vodou. Problém nastává, pokud má v jednom prostoru žít více dětí. V nejhorším případě holka a kluk zároveň. V tu chvíli byste měli uvažovat nad rozdělením pokoje, aby měl každý z nich dostatek soukromí. Toho dosáhnete pomocí dělicí příčky, mobilního paravanu nebo většího kusu nábytku. Dále si rozvrhněte, kde chcete mít větší kusy nábytku. O pomoc můžete požádat buď bytového designéra nebo zkusit online aplikace jako například IKEA plánovač, Sweet Home 3D, Room Arranger a spoustu dalších.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Začněte pořízením univerzálních kousků

Každý puberťák samozřejmě potřebuje postel, psací stůl, ergonomickou židli a šatní skříň. Od toho se odpíchněte. Vybírejte nadčasové a kvalitní kousky, které vám dlouho vydrží. Vzhledem k tomu, že se zájmy a nálady puberťáků mění častěji než den a noc, vybírejte neutrální bílý nebo dřevěný nábytek. Zaměřte se také na dostatek úložných prostor nejen pro oblečení, ale také pro sportovní náčiní, PC komponenty, módní doplňky apod. V tom vám pomůžou třeba krabice s možností skládání na sebe, vysouvací šuplíky pod postelí, police nebo speciální knihovny, do kterých můžete dát úložné boxy.

Za kosmetický koutek vám slečna bude vděčná

Téměř každá slečna toho potřebuje k životu spoustu. Pokud to místnost dovolí, zařiďte jí i koutek na líčení, který bude vybavený kosmetickým stolkem se zrcadlem a šuplíky na líčení. Zaměřte se také na detaily. Závěsný baldachýn nad postelí evokuje větší pocit soukromí, místnost zútulní poličky nebo nástěnka nad stolem, na kterou si může slečna vystavit fotky třeba svých přátel, první lásky, poznámky do školy a další. Vzhledem k tomu, že si slečny často domů vodí kamarádky, se kterými v pokoji řeší důležité věci, pořiďte jí do pokoje extra pohovku, taburety nebo podsedáky vhodné pro sezení na zemi.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

A chlapec zase za koutek posilovací

Můžete svému synovi udělat koutek na cvičení s žebřinami a policemi na činky. To vám z místnosti moc prostoru neukousne a syn bude radostí bez sebe. Na část zdi můžete nalepit samolepicí tabulovou nebo kreslicí tapetu, na které si váš syn může trénovat třeba graffiti pomocí fix, psát poznámky do školy apod. Jejich výhodou je, že se výtvory dají jednoduše smazat a tapeta se může zase používat dál. Navíc se dá snadno odlepit, aniž byste poškodili zeď pod ní.

Při zařizování pokoje pro vaši pubertální dceru nebo syna se snažte, abyste je do celého procesu zapojili. Nejenže si pokoj rychleji zamilují, ale také vás vybírání nábytku a různých doplňků sblíží. Aspoň teda na chvíli, než jim zase přelítne něco přes nos.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---