Kdy a jak na správnou údržbu střechy z pálených tašek?

Podzimní větry, zimní mrazy, sluneční žár, déšť či kroupy. Střecha na domě toho během roku musí snést opravdu hodně, proto by si zasloužila pravidelnou péči. Tu byste jí měli dopřát alespoň dvakrát do roka, před zimou a po zimě. Víte, jakou údržbu je potřeba udělat a co vše musíte zkontrolovat? Poradíme vám, abyste na nic nezapomněli.

Pohledová kontrola

Střecha je dlouhodobá záležitost, která vás může zachránit od dalších investic, jako jsou opravy domu, když by vám třeba začalo do domu zatékat. Proto revizi střechy nikdy nezanedbávejte.

Nejdříve obhlédneme střechu ze země a zkusíme odhalit problémová místa (mech, odlupující se tašky, oplechování, okapy). Než vejdete na střechu, ověřte si, zda je tzv. pochozí a dbejte na zvýšenou bezpečnost.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Údržba střechy

Fáze I.

Zkontrolujeme prasklé tašky. U starších valbových střech zkontrolujte úžlabí, zda je v pořádku těsnění či malta. Zkontrolujte také hřebenáče, zalomcujte s nimi, jestli správně drží. Pokud se kývají, je potřeba je usadit znovu. Zkontrolujeme také oblast kolem komínů, okapů, štítových lišt a místa, kde se krytina dotýká oplechování, zda je tmel v pořádku a nepraská. Kontrolu uděláme také kolem střešních oken, zde se často tvoří plíseň.

Fáze II.

Můžeme střechu šetrně vyčistit kartáčem nebo na střechu nastříkáme povrchově aktivní látky, které proniknou hluboko do pórů tašek a neutralizují zárodky řas, mechů, hub a lišejníků.

Fáze III.

Ze střechy odstraníme nečistoty tlakovou vodou, tlak si ale upravíme tak, aby střechu nepoškodil. U pálených tašek se doporučuje 160–180 barů.

Fáze IV.

Vyměníme tašky, o kterých jsme zjistili, že jsou poškozené.

Fáze V.

Povrch krytiny můžeme také ošetřit fungicidním hydrofobizačním roztokem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nezapomeňte na okapy

  1. Zkontrolujte rez a prohlédněte spoje, zda nejsou popraskané.
  2. Žlaby a svody pořádně vyčistěte od listí a všeho, co sem může napadat.
  3. Po vyčištění je dobré udělat test a žlaby zaplnit vodou. Lze tak ověřit, zda není zanesena i odtoková roura.

Tip na závěr: Nejrozšířenější obranou proti náhlému skluzu sněhu jsou tzv. protisněhové tašky a zábrany, které zařadíme do krytiny. Zvyšujete tak bezpečnost při pádu sněhu či ledu ze střechy.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---