back to top

Káva: Černá jako noc, žhavá jako láska

Slovo káva pochází z arabského qahwah. V překladu to znamená rostlinný nápoj, který je dnes známý a velmi oblíbený po celém světě. Nezáleží na tom, zda máte rádi espresso, překapávanou kávu, Nescafé nebo cappuccino. To, zda vám káva chutná, závisí na tom, z čeho ji pijete, s kým a především v jakém prostředí.

Turecká káva

Jedná se o dávný až pradávný, velmi známý způsob přípravy kávy ve speciální měděné nádobě, tzv. gejzíru. V plášti obklopeném horkým pískem se voda a káva třikrát přivedou k bodu varu. Připravený nápoj se nalije do šálku a usazenina, která zůstala na dně nádoby, se uchovává ve speciální misce. Káva má velmi silnou chuť, ale to nejlepší z ní se během přípravy ztratí, protože silná hořkost přebije všechny ostatní chutě. Tato káva je velmi oblíbená především v Turecku, Řecku a na Balkánském poloostrově.

Filtrovaná káva

Příprava této kávy je opravdu jednoduchá a nejedná se o nic náročného. A jaký je tedy postup přípravy? Mletá káva se nasype do filtru a zalije horkou vodou, která přeteče do nádoby umístěné pod filtrem. Takto získaná káva neobsahuje usazeniny, je velmi jemná a nepálí, ale není příliš hustá. Filtrací se získá pouze 16 až 18 % účinných látek obsažených v kávě. Tento způsob je oblíbený v Německu a v evropských kancelářích.

Melior

Jedná se o propracovaný systém pístové konvice. A jak to tedy celé funguje? Mletá káva se nasype do konvice s maximálním obsahem na jednu nebo dvě kávy, do které se nalije vroucí voda. Pomocí kovového sítka o stejném průměru jako konvice vytlačíme kávu na dno. Hotová káva protéká sítkem, zatímco použitá směs zůstává pod sítkem. Takto připravovaná káva je oblíbená především v Belgii a střední a východní Evropě.

Mokka

Příprava této kávy je sice o něco časově náročnější, ale nejedná se o nic náročného, co by běžná hospodyňka nezvládla. Voda se vaří na dně konvice a protéká filtrem s kávou pod tlakem páry, dokud nedosáhne horní části konvice. Filtr by měl být naplněn až po okraj, ale neměl by být zatlačen. Příliš mnoho kávy způsobuje připálení nápoje, naopak příliš málo způsobuje nedostatečné vyluhování. Zároveň je dobré dát pozor na případné popálení horkou kávu. Když káva začne proudit do horní části konvice, snižte teplotu, protože příliš vysoká teplota v této fázi by způsobila hořkou chuť kávy. Při přípravě moka kávy nenechávejte konvici bez dozoru.
Tato káva je oblíbená především v klasických italských domácnostech.

Espresso

Snad neoblíbenější druh kávy. Dodržením správného postupu přípravy espressa lze z kávy získat maximální množství účinných látek. Pro přípravu je nezbytná voda o teplotě 90 °C, ne více, ne méně. Jen tak lze připravit dobré espresso. Velmi často dochází k jeho spálení. A to především přespříliš dlouhou přípravou nebo naopak kvůli nedostatečnému spaření. Mletá káva musí být tak hrubá, aby 25 až 30 ml kávy teklo 25 až 30 sekund. Espresso se připravuje ze 7 g kávy.

Cappuccino

Recept na přípravu cappuccina k nám přišel z Itálie. Je to vlastně horká káva espresso doplněná mlékem našlehaným s párou . Abychom získali horké našlehané mléko, musí pára procházet džbánem s plnotučným mlékem a džbán se musí pohybovat ve svislé poloze. Hotové cappuccino lze posypat kakaem, strouhanou čokoládou nebo skořicí.

Zalévaná káva

Jedná se o nejjednodušší a nejneškodnější způsob přípravy kávy, který se praktikuje snad v každé domácnosti. Do šálku vložte odměrku jemně mleté kávy a zalijte ji vroucí vodou. Kávu zamíchejte pouze jednou, aby se zbytečně nemíchala a neztratila tím svou chuť a aroma. Káva v první fázi velmi příjemně voní, ale měla by se pít téměř okamžitě po zalití.

Zdroje: Redakce, Autorský text doplněný o informace z portálu Delish.com.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---