Kapská hvězda: originální spirálovitá pokojovka

Už vás omrzely stále stejné pokojovky, které zdobí váš interiér? Pokud toužíte po originální rostlině, pořiďte si kapskou hvězdu. Tato jihoafrická kráska vás uchvátí svým vzhledem, má totiž spirálovitě stočené listy, jejichž vzhled můžete dokonce ovlivňovat množstvím světla, které jí dáte. Jak se o ni správně starat?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kapská hvězda je jedovatá

Rostlina dostala své pojmenování podle svého původu, které má v Kapském městě v Jižní Africe. Jde vlastně o cibulovinu, která roste od podzimu do jara. Na konci vegetačního období může dokonce vykvést, její květy můžou vydržet i 10 týdnů. Mají žlutou barvu a jsou voňavé po vanilce, v našich podmínkách se objevují ale spíše výjimečně, stěžejní je pro ně dostatek světla. Pak se ale rostlina zatahuje a několik měsíců odpočívá. Důležitou informací je, že se jedná o jedovatou rostlinu, myslete na to, pokud máte doma děti nebo zvířata.

Více světla znamená užší spirály

Její latinský název Albuca spiralis vypovídá, že se hvězda stáčí do spirály a jejich tvar či míra stočení jsou ovlivněny množstvím vody, a hlavně slunečním zářením. Více světla znamená pevnější, utaženější spirály, polostín zase spíše volné vlnky. Pozor ale na přímé sluneční světlo, to může totiž rostlinu spálit.

Jak hvězdu vysadit

Podle webu Magazínzahrada.cz můžete kapskou hvězdu pěstovat v truhlíku nebo v květináči jako pokojovku, případně ji můžete dopřát od jara pobyt venku, v teplejších oblastech zvládne i celoroční růst v záhonku. Dobře jí bude v lehkém, písčitém substrátu, a také vrstvě drenáže – na tu se hodí keramzit nebo hrubší štěrk. Substrát pro rostlinu si můžete koupit nebo sami namíchat ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1.

Vyžaduje především světlo. Protože je aktivní v zimních měsících, dopřejte jí stanoviště opravdu co nejblíže oknu. Na konci vegetace začnou listy žloutnout, zasychají, omezte v tu chvíli postupně zálivku, až ji nakonec vynecháte úplně. Uložte rostlinu na chladnější místo a udržujte v suchu. Začátkem podzimu ji přeneste opět na světlo a začněte s mírným zaléváním. Uvidíte, jak se kapská hvězda opět probudí k životu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zalévat opatrně

Dbejte na pravidelnou, ale velmi mírnou zálivku. Velké množství vody může způsobit uhnívání cibulí, a tím pádem zahubení celé rostliny. Zalévejte ji tedy až ve chvíli, kdy je substrát proschlý. Jak už je uvedeno výše, v období vegetačního klidu nezalévejte vůbec a držte cibuli v suchu. 

Zdroj: Magazínzahrada.cz 

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---