K čemu se dá v domácnosti využít máslo? Jen na vaření to není

Máslo má v české kuchyni nezastupitelné místo. Jeho využití, co se vaření, smažení a pečení týče, je opravdu rozmanité. Škoda je, že většina lidí máslo využívá právě jen při přípravě něčeho dobrého na zub. Využít se ale dá i jinými způsoby, které vám představíme níže v článku.

Prodlouží cibuli životnost

Jsou chvíle, kdy vám při vaření zůstane polovina nezpracované cibule. V dobré vůli ji uložíte do lednice, odkud ale za dva dny putuje do koše, protože seschne a je nepoužitelná. Životnost cibule snadno prodloužíte tím, že její řezné plochy potřete trochou másla.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Odstraní přilepenou žvýkačku

Je to noční můra snad každého rodiče… Žvýkačka ve vlasech! Mnohdy tento problém končí pláčem dítěte a ustřiženými vlasy v místě, odkud se žvýkačka nechtěla pustit. Jestli se i vám tohle neštěstí doma přihodí, ještě než vezmete nůžky a radikálně zasáhnete, zkuste žvýkačku potírat máslem. Žvýkačka by se měla od vlasů odlepit.

Naleští nerez

Nerezové spotřebiče sice udělají parádu, ale jen v případě, kdy na nich nejsou šmouhy a otisky. Je to věčný problém, který v domácnosti řeší mnoho hospodyněk. Nerez je zkrátka náročnější na údržbu, co si budeme povídat. Díky máslu to ale nemusí být až taková noční můra. Lehká vrstva másla nerezový povrch impregnuje a šmouhy na něm nebudou tolik vidět.

Zabrání skřípání

Také nesnášíte ten otravný zvuk, který se ozve pokaždé, když otevřete dveře nebo třeba dvířka u šatní skříně? Skřípání v mnohých z nás dokonce vyvolává husí kůži. Jestliže vám doma něco skřípe a vaše drahá polovička ani po několikátém upozornění nedbá na nápravu, vezměte trochu másla a panty u dveří či pojezdy u šuplíků skříně namažte. Po skřípání nebude ani památky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Odstraní škrábance na nábytku i podlaze

Dřevěný nábytek nebo třeba podlaha jsou pastvou pro oko. Co vás ale může potrápit, jsou nevzhledné škrábance. Proti škrábancům a rýhám se lze bránit s pomocí másla. Vetřete jej do postiženého místa s pomocí jemného hadříku a poté lehce přeleštěte.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---