K čemu lze využít mléko na zahradě?

Většina z nás ho má doma v lednici. Krabice mléka nesmí chybět při běžném nákupu. Milujeme ho jen tak samotné, děti zbožňují kakao, je nedílnou součástí sladkých receptů. Mléko má blahodárné účinky nejen na naše zdraví, ale prospět může i vaší zahradě. Nevíte, jak mléko na zahradě využít? S tím vám poradíme!

Vyrobte z mléka postřik

Zahrádkáři jsou zvyklí kupovat různé postřiky ve specializovaných prodejnách. My vám teď dáme tip na domácí postřik, který zafunguje jako ochrana proti plísním, nemocem i škůdcům. K jeho výrobě potřebujete jen dvě suroviny: mléko a vodu, konkrétně v poměru 1:10. Smíchejte jeden díl mléka s deseti díly vody a používejte nejen na rajčata, ale klidně i na lilek, okurky nebo na růže.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Chraňte brambory před plísní

Pokud pěstujete brambory, možná už jste někdy čelili nepříjemné situaci v podobě plísně na nadzemní mase brambor. Další nepříjemností jsou mandelinky bramborové, které dokážou napáchat nepěknou paseku. I tady může pomoci mléko, tentokrát v kombinaci s vodou a jedlou sodou. Vyrobte postřik z litru mléka, lžičky jedlé sody a deseti litrů vody. Tento postřik poté aplikujte na brambory a ochraňte je tak nejen před nálety mandelinky bramborové, ale i před plísní.

Zkuste ochranu zeleniny

Co si budeme povídat – vlastní zelenina je zkrátka mnohem lepší a chutnější než ta z obchodu. Není se čemu divit, že stále více lidí věnuje čas vlastní produkci, byť se jedná třeba jen o pár rajčátek nebo záhonek okurek. Syrovátkový přípravek, který si můžete poměrně snadno vyrobit, může ochránit vaši zeleninovou úrodu. Smíchejte litr syrovátky s deseti litry vody a deseti kapkami jódu. Před použitím doporučujeme syrovátku zahřát na 20 až 25 °C. Zeleninu ochrání před hnilobou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nelekejte se, když zpozorujete tenký film na rostlinách

Pokud po aplikaci mléčného postřiku na rostlinách uvidíte tenký film, není důvod k obavám. Je to normální. Tento film chrání rostliny před pronikáním patogenních mikroorganismů. Mléko také obsahuje cukr, který rostliny chrání před škůdci, jež nejsou schopni tento cukr strávit, proto se mu vyhýbají.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---