Ještě jste nezazimovali jahody? Už je nejvyšší čas!

Pokud jste se ještě letos nedostali k zazimování jahod, je právě teď nejvyšší čas. Hodiny už bijí na poplach, teploty nemilosrdně klesají pod bod mrazu a hrozí, že pokud se o jahody včas nepostaráte, jednoduše tuhle zimu nepřečkají ve zdraví.

Plevel musí pryč

Je to sice otravná práce a málokomu se do tohoto úkolu chce, nicméně je to opravdu potřeba. Ze všeho nejdříve pečlivě zbavte jahody veškerého plevele. Zbavovat se ho ale nemusíte úplně. Doporučujeme plevelem podložit jahody, protože tlející plevel bude jahody zahřívat. Nemluvě o tom, že poslouží jako hnojivo.

Zakryjte jahody textilií

Vyzbrojte se netkanou textilií a důkladně s ní jahody zakryjte. V místech, kde jsou jahodníky, prostříhejte díry a listy vytáhněte nahoru. Netkaná textilie nejenže jahodám zajistí ochranu, ale pomůže i v zalévání.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pozor na seřezávání

Bývalo zvykem jahody vždy seříznout. Tzv. omlazení rostlin probíhalo tak, že se vzal srp a vše, co bylo nad zemí, se jednoduše useklo. Nelze říci, že je to špatně a dělat byste to neměli. Jen pozor na to, abyste při tomto počínání neporušili srdéčko – v takovém případě byste rostlinu bohužel zahubili. Pokud si na seřezávání jahod nevěříte, raději se do něho vůbec nepouštějte.

Chvojí, hnůj a kompost

Pokud všechny výše zmíněné kroky máte splněné, zdaleka ještě nemáte hotovo. Jahody je potřeba zakrýt chvojím. Stále plodící rostliny jsou náchylnější na poškození mrazem, proto jim dopřejte bohatou hřejivou „peřinku“. Rozhodně nic nezkazíte, když kolem jahod nasypete hnůj nebo kompost. Jeho úkolem sice není rostlinu zahřívat, ale bude zde plnit jiný účel – ochrání jahody před mrazem a rostliny celkově posílí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kdy je čas na bílou textilii?

Po bílé netkané textilii sáhněte v případě, kdy se hodnoty na teploměru začnou blížit k -8 °C. Tehdy neváhejte a jahody přikryjte bílou textilií, díky čemuž se vám na jaře odvděčí bohatou úrodou.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---