Jedlá soda je skvělý pomocník. Jsou ale věci, které s ní nikdy nesmíte čistit

Na jedlou sodu lze v domácnosti pět jen samou chválu. Nabízí totiž mnoho využití a doma se z ní stává cenný parťák, na kterého se dá spolehnout při celé řadě potíží. Jedlou sodu lze doma využít na ledasco – i na čištění. Tohle jsou věci, které s touto surovinou nikdy čistit nesmíte.

Pozlacené předměty

Pokud máte doma pozlacené předměty jako třeba nádobí, jedlou sodu od nich držte na metry daleko. I když je pravda, že jen málokdo bude mít doma co dočinění s opravdu kvalitním zlatem, i na různé slitiny zlata nebo mosaz jedlou sodu nepoužívejte. Je velmi snadné takové předměty poškrábat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sklo a zrcadla

S jedlou sodou se nepouštějte ani do čištění skel nebo zrcadel. Možná máte pocit, že tyto materiály snesou všechno, ale hrubá zrníčka jedlé sody snadno způsobí poškrábání povrchu, a tím pádem znehodnocení daného předmětu.

Hliníkové nádobí

Zde by někdo mohl namítat, že hliníkové nádobí lze s pomocí jedlé sody čistit – a že je to navíc poměrně šikovný pomocník, který si poradí i s odolnějšími nečistotami. A máte pravdu. Hliníkové nádobí skutečně s jedlou sodou čistit můžete. Ale! Hned po použití dané předměty řádně opláchněte, jinak riskujete, že jedlá soda způsobí oxidaci hliníku a dojde k jeho zabarvení.

Dřevěný nábytek

Bohužel i od dřevěného nábytku je třeba jedlou sodu distancovat. Jedlá soda je hrubá, a snadno by tak mohla narušit povrch dřevěného nábytku – to samé platí také u dřevěných podlah.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sklokeramická deska

Máte doma sklokeramickou desku sporáku? Jistě víte, že udržovat ji v čistotě není vždy zrovna med a procházka růžovým sadem. Ať už ale budete čelit jakékoli nečistotě, jedlou sodu do boje nepovolávejte. S její pomocí byste totiž nechtěně poškrábali povrch sklokeramické desky. A to jistě nechcete.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---