back to top

Je čas vyčistit dřevěná prkénka a vařečky

Pokud máte v domácnosti dřevěná prkénka a vařečky a podobné náčiní, je vhodné jednou za čas těmto dřevěným výrobkům věnovat potřebnou péči. Nejen proto, aby vám vydržela, ale také nebyla závadná po hygienické stránce. Jakými způsoby lze vyčistit tyto kuchyňské náčiní, se dozvíte v následujícím článku.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Znečistění kuchyňského prkénka je větší než toho záchodového

Dřevěné vařečky a prkénka používaná v kuchyni při vaření do sebe vsáknou dost mastnoty, pachů a šťáv z potravin. Když si pak představíte takové prkénko, na kterém jste dokrájeli maso, je dost nepravděpodobné, že byste z něj pořádně vymyli klasickým mytím (podle ireceptar.cz, není ani vhodné používat klasický saponát a horkou vodu) vše, co na něm nemá zůstat. V prkénku jsou pak bakterie, které se postupně kazí.

Nepříliš příjemnou zajímavostí je také to, že se v kuchyňském prkénku nachází, jak uvádí blesk.cz, přibližně o 200 % více bakterií než na prkénku záchodovém.

Vyčistěte dřevěná prkénka surovinami, co máte doma

Ocet – Pro základní dezinfekci, po každém použití, můžete využít ocet, který má snad každý doma. Kyselina octová účinná proti škodlivým bakteriím (salmonela, E.coli, Staphylococcus). Naneste ocet na papírovou utěrku nebo hadřík a omyjte.

Jedlá soda a citron – Dalším způsobem čištění je posypat prkénko jedlou a následně vzít půlku citronu a čistit krouživými pohyby. Poté prkénko omyjte ještě proudem vody a nechte jej oschnout.

Jedlá soda navíc vyčistí i zářezy od nožů.

Peroxid vodíku – Nejúčinnějším prostředkem v boji proti bakteriím je právě peroxid. Stačí jej nanést na papírovou utěrku a omývat. Pokud chcete zvýšit efekt, tak napřed využijte ocet a následně použijte ještě peroxid. Prkénko bude dokonale čisté.

Nezapomeňte na následnou pravidelnou péči

Aby prkénko vydrželo v dobrém stavu, je nutné kromě mytí pravidelně ošetřeno olejem. Ideálně ho nechte natáhnout olej přes noc a zbývající množství otřete.

Nezapomínejte na to, že dřevěné prkénko by nemělo být vystaveno dlouhému působení vody, proto jej nenechávejte namočené ve dřezu nebo nedávejte do myčky nádobí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dřevěné náčiní

Nejefektivnějším způsobem, jak dezinfikovat vařečky a další dřevěné kuchyňské náčiní, je namočením do nádoby, ve které je peroxid vodíku, jedlá soda a horká voda. Tato kombinace z vařeček a dalších nástrojů odstraní mastnotu a bakterie. Následně je omyjte proudem vody a nechte oschnout. Můžete je také potřít olejem.

Zdroje:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-prkenko-na-krajeni-30001228.html

https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/578535/jak-vycistit-kuchynske-prkenko-triky-ktere-funguji-na-drevene-i-plastove.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---