Kaktusy jsou v domácnosti oblíbené pro svoji nenáročnost, se kterou je zvládnou pěstovat i naprostí začátečníci. V tomto období se ale kaktusům tak úplně nedaří, proto je nejvyšší čas na jejich zazimování. Pokud nevíte, jak správně na to, v dnešním článku najdete užitečný návod. S ním to zvládnete hravě.
Omezení zálivky s příchodem zimy
Během zimy, kdy je málo sluníčka a teploty klesají, kaktusy zastavují svůj růst. Proto s příchodem chladnějšího období postupně omezte zálivku, a to tak, aby substrát vyschnul. Díky zálivce si kaktusy vytvoří dostatečnou zásobu na zimu.

Hledání vhodného místa pro přezimování
Pokud jste si mysleli, že kaktusy i během zimy necháte na jejich běžných stanovištích, musíme vás vyvést z omylu. Pro přezimování kaktusům najděte místo, kde se teploty pohybují okolo 10–15 °C a kde je zároveň dostatek světla. Nejlepší podmínky logicky nabízí zimní zahrada, ale ne všechny domácnosti jí disponují.
Kaktusy můžete na zimu uložit třeba na chladnější chodbu, na verandu nebo vstupní halu. Máte-li zasklený balkon, je vaše volba jasná.
Aplikace postřiku proti hmyzu
Jestliže máte doma jeden či dva kaktusy, tento krok řešit nemusíte. Jiné je to v případě, kdy těch kaktusů pěstujete více. Tehdy zvažte aplikaci speciálního postřiku proti savému hmyzu.

Kaktusů si nevšímejte
Jakmile budete mít o kaktusy před zimou postaráno a najdete jim vhodné místo, kde studené období přečkají, vaše starost o ně končí. Kaktusů si v zimě všímat nemusíte – nezalévejte je, nechte je spát. Během zimy nerostou. Pravidelně je prohlédněte, jestli je nezačal sužovat nějaký škůdce, případně je ošetřete.
V případě, kdy na kaktusu zpozorujete začínající hnilobu, nejdříve napadenou část odřízněte, poté vzniklou ránu ošetřete práškem z dřevěného uhlí a nechte kaktus oschnout na teplém místě.