Jaro se blíží a s ním i předpěstování některých rostlin. Řekneme vám, jak na to


Jaro už je skoro tady a všichni začínáme pomalu zahradničit. Vyséváme a předpěstováváme rostlinky pro přicházející sezónu. Březen a duben jsou nejvhodnějšími měsíci pro zahájení příprav v zahradě a výsadbu okrasných květin. Počasí je ale na jaře dost nevyzpytatelné. V našem článku se dozvíte, co pěstovat a kdy vysévat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Rostlinky na příští sezónu můžeme:

 1. Předpěstovat doma, na parapetu nebo ve skleníku.
  Jde o rostliny s dlouhou vegetační dobou a citlivé na mráz. Potřebujeme je předpěstovat uvnitř, protože venku by zmrzly. Jde například o papriky. Začátkem března pak vyséváme ostatní rostliny. Předpěstovat si tak můžeme třeba rajčata, dýně, celer, salát, brokolici, jahody, petržel, bazalku, pažitku atd.
 1. Vysévat rovnou na záhon. Jde o rostliny s krátkou vegetační dobou a odolné vůči mrazu. Tyto rostliny, jako jsou ředkvičky, kedlubny, salát, mrkev, kozlíček, řeřicha, špenát nebo petržel vyséváme rovnou na záhon, a to většinou v březnu nebo v dubnu. Výsevy pak přikryjeme netkanou textilií. 
Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak na předpěstování rostlin ze semínek

Nádoba a substrát

 • Pro výsev používáme sadbovače, ploché nádoby, nízké kelímky.
 • Výsevy musíme zakrýt, abychom udržovali stabilní teplotu a vlhkost.
 • Substrát použijeme vlastní nebo ho koupíme (ideálně ten, kde není přidaná rašelina).

Výsev, zalévání a označení

 • Teď se pustíme do výsevu. Drobná semínka jen lehce překryjeme substrátem.
 • Potom semínka „zalijeme“ nejlépe pomocí rozprašovače, abychom je nevyplavili.
 • Důležité je označení výsevů, abychom měli přehled. Jak uvádí web Mojeprirodnizahrada.cz, lze využít například tyčky od nanuků nebo nastříhané plastové kelímky a nesmývatelný fix.

Umístění nádob s výsevy
Nádoby dáme na parapet okna, aby měly rostliny dostatek světla. Také je můžeme umístit do skleníku. Nezapomínáme substrát průběžně rosit a také pravidelně větrat, aby semínka nezplesnivěla. 

Přepichování a vysazování

 • Vyrostlé rostlinky přepichujeme do samostatných květináčů nebo kelímků. Přepichovat začneme, až když se objeví pravé lístky. Postupujeme velmi opatrně a opět nezapomínáme označit.
 • Rostliny z kelímků pak vysazujeme na záhony po 15. květnu, kdy už nehrozí mrazy.

Zdroj: Mojeprirodnizahrada.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kadlecováhttps://ezena.sk/
Miluju dobré jídlo a ráda zkouším nové recepty, hlavně ty zdravé. Pečení a vaření mě dělá šťastnou. Mojí vášní je také zahrada a vše kolem ní. Ráda vám na webu iBydlení.cz předám různé rady a tipy, které se týkají zahrady, a přidám nějaký ten zdravý recept.

Nejnovější články

--- Další články autora ---