Jakými způsoby můžete financovat své bydlení? Ve hře není jen hypotéka

Mnoho lidí sní o vlastním bydlení. Zvažují koupi bytu nebo i stavbu rodinného domu. Ať už sníte o vlastním bytě nebo domě, v každém případě určitě budete řešit otázku financí. Jakými způsoby lze financovat vlastní bydlení? Mnoho lidí je toho názoru, že jediným řešením je hypotéka. To ale není tak úplně pravda.

Hypotéka jako první možnost?

Je pravda, že jakmile se bavíme o způsobu, kterým si můžete splnit sen o vlastním bydlení, možná i vás jako první napadne právě hypotéka. „Hypotéka je účelová a nejběžnější půjčka na bydlení vyžadující zastavení nemovitosti buď té, kterou kupujete, nebo jiné,“ vysvětluje web Fér makléři.

Abyste hypotéku získali, je potřeba mít „ve vlastní kapse“ alespoň 20 % celkové ceny nemovitosti. V případě, kdy takovou částkou nedisponujete, lze zkombinovat hypotéku se stavebním spořením.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co víte o stavebním spoření?

Další možností, jak financovat své bydlení, je stavební spoření. Je zde potřeba zmínit, že podle webu Chytrý Honza v tomto případě záleží na tom, zda vůbec nějaké stavební spoření máte, kolik si na něm vlastně spoříte a jak dlouho. Stavební spořitelna zpravidla vyžaduje spořit alespoň 2 roky a mít našetřeno alespoň 30 % z celkové částky spoření.

Co je státní hypotéka?

Už jste někdy slyšeli o státní hypotéce? O tu lze zažádat v případě, kdy splníte určité podmínky – tehdy vám s financováním vašeho bydlení může pomoci Státní fond podpory investic. Ten nabízí mladým párům a mladým rodinám hypotéku se zvýhodněnou sazbou. Web Home portal varuje před krátkou dobou splatnosti, která může být maximálně na 20 let.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Financování z vlastní kapsy

Samozřejmě je tu ještě ta možnost, že bydlení budete financovat ze své kapsy. Může se to jevit jako ideální řešení, ovšem ne každý si dokáže naspořit takovou sumu. Nedoporučuje se, aby se člověk úplně vydal z peněz – měli byste mít určitou finanční rezervu pro nečekané události, jako je například úraz, ztráta zaměstnání a podobně.

Zdroj: fermakleri.cz, chytryhonza.cz, homeportal.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---