Jaký typ vytápění vybrat pro rodinný dům?

Vytápění domu je zpravidla jednou z největších položek rodinného rozpočtu. Čím vytápět dům? Jaké řešení je nejvýhodnější? Jaký typ vytápění vybrat při rekonstrukci? A vyplatí se zdroj tepla vyměnit? V dnešním článku se vám pokusíme odpovědět na nejčastější otázky a pomoci vám při rozhodování, jaký typ vytápění vybrat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jaké jsou zdroje vytápění?

Rodinný dům je možné vytápět několika způsoby. Mezi dostupné typy vytápění podle webu Epet patří:

  • Plynový kotel
  • Tepelné čerpadlo
  • Kotel na tuhá paliva
  • Elektrokotel

Plynový kotel pro vytápění objektu využívá zemní plyn. V dnešní době se nevyplatí uvažovat o pořízení plynového kotle, a to vzhledem k rapidním nárůstům cen za plyn. Tepelné čerpadlo k vytápění domu využívá teplo ze svého okolí – například ze vzduchu nebo ze země. Je to účinné a ekologické řešení, jak vytápět rodinný dům.

Mnoho lidí nedá dopustit na kotel na tuhá paliva – ať už jde o kotel na dřevo, uhlí, dřevěné pelety nebo jiná tuhá paliva. Co se pořizovací ceny týče, je to levnější řešení, nutno ale počítat s tím, že si budete muset shánět palivo a uklízet popel. Posledním typem je elektrokotel, který vytápění zajišťuje pomocí elektřiny. Doporučit jej lze spíše do menších bytů.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Každý dům si žádá něco jiného

Podle webu Srovnejto si každý dům žádá něco trochu jiného. Proto doporučuje při výběru typu vytápění brát v potaz všechny parametry – jednotkové náklady na energie, tepelné ztráty nemovitosti, velikost vytápěného objektu a v neposlední řadě myslete i na váš životní styl a zvyklosti.

Inovativní řešení nabízí uhlíkové folie

Systém topné podlahové uhlíkové folie je podle mnohých inovativním řešením, které by se mělo dostat více do povědomí lidí. Jde o zařízení, které využívá elektrický odpor uhlíku. Toto zařízení hřeje rovnoměrně stěny, strop, podlahu i předměty v místnosti, jak popisuje web Fachmani.

Zdroj: Epet.cz, srovnejto.cz, fachmani.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---