Jaké okrasné keře můžeme pěstovat na stinném balkoně nebo terase?

I na stinném balkoně můžete zapůsobit barevnou výsadbou. Tu lze vytvořit i pomocí keřů. Odborník radí, které druhy jsou vhodné do květináčů.

Nádobové rostliny představují pro všechny, kteří mají jen malinkatou zahrádku, terasu, balkon nebo lodžii v podstatě jediné možné řešení, jak zde pěstovat zeleň. I na balkoně nebo terase lze vytvořit pestrou paletu barev a druhů, která potěší nejedno oko a rozzáří takový prostor po celý rok, vysvětluje portál Prima nápady. Na výběr je mnoho atraktivních druhů keřů, které zaujmou nejen svými květy, ale také listy, kůrou nebo tvarem.

Vrby

Za zmínku stojí také vrby. Pokud se obáváte jejich velikosti, nemusíte. V tomto rodu lze nalézt i zástupce malého vzrůstu. Patří mezi ně například vrba jíva (Salix caprea) v odrůdě Kilmarnock nebo oblíbená vrba japonská (S. integra) v odrůdě Hakuro-Nishiki, kterou lze zakoupit ve formě kmene v různých výškách.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vyšší listnaté květiny

Vhodné jsou nižší druhy javorů jako Acer ginnala, Acer palmatum, habr (Carpinus betulas Columnaris), Ruj vlasatá (Cotynus coggygria), vrba (Salix matsudana, Salix erythroflexuosa), šeřík (Syringa) či škumpa (Rhus).

Menší listnaté květiny

Mezi ně patří například Hortenzie (Hydrangea), mochna (Potentilla), růže (Rosa), tavolník (Spirea), pámelník (Symhoricarpos chenaultii Hancock), dřišťál (Berberis), brslen (Euonymus fortunei).

Jehličnaté

Do této kategorie se řadí Cypřišek (Chamaecypariss nootkatensis, Ch. pisifera) + téměř všechny zakrslé nebo kulovitě rostoucí druhy a kultivary smrků, borovic a jalovců a zeravů. I v případě nádobového pěstování musíme minimálně rozlišovat, zda výsadba přijde do stínu, nebo na slunce, a zda je daná dřevina suchomilná, nebo vyžaduje spíše vlhčí půdu, uvádí portál Dáma.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Exotické druhy dřevin

Na terase samozřejmě můžeme pěstovat i exotické druhy dřevin. Jen musíme počítat s tím, že je na zimu musíme přezimovat, uvnitř na bezmrazém místě.

A jak takové rostliny pěstovat?

Pokud chceme do nádob zasadit palmy, oleandr, citrusy, fíkovník, palmu nebo olivovník, musíme počítat s tím, že na zimu musíme mít odpovídající místo, kam rostlinu přestěhovat, aby ji nepoškodil mráz. Pro přezimování tropických druhů je vhodné zimoviště s teplotou neklesající pod bod mrazu. Ideální je světlé místo s teplotou 5 až 8 °C, doporučuje web Zahrádkář. Středomořským druhům je dobře při teplotě od -3 do 5 °C.

Zdroje: Prima nápady, Zahrádkář, Dáma

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---