Pokud v blízké době uvažujete nad koupí nemovitosti, pak je tento článek určen výhradně pro vás. Povíme si v něm, jaké jsou nejčastější vady nemovitostí při prodeji nebo koupi. Záleží na tom, na jaké straně budete v danou chvíli stát. Jako kupující ovšem netoužíte po koupi vadné nemovitosti, která má nespočetné množství chyb.

Předejděte chybám při koupi nemovitosti
O časté vady na nemovitostech se budou zajímat převážně lidé, kteří přemýšlí nad tím, že si jednu z nemovitostí pořídí. V takovém případě je potřeba být opatrný. Často ani samotní majitelé nevědí, jaké vady má jejich nemovitost. Pokud o této problematice vědí, pak se ji snaží mnozí z nich zatajit, aby se jim podařilo danou nemovitost prodat zájemci. Určitě byste měli vadám předejít a následně si užívat zakoupenou nemovitost každou vteřinou. Nyní se společně podíváme na jednotlivé vady. Věřte nám, že jde o vady, které vás budou stát peníze i čas.
K běžným vadám na nemovitostech patří například špatná izolace. Co to znamená? Vytápíte rodinný dům po celý den, ale teplo vám pomocí některých chyb uniká. Vy tak máte následně pocit, že je v domě chladno. K dalším potížím patří i velké množství vlhkosti a výskytu plísní. To se dá označit za vadu, která by se měla odstranit. Chyba by neměla být ani na krytinách. I ty by měly být při prodeji v naprostém pořádku. Chyb a vad je opravdu mnoho. Mimo jiné k nim patří i poškozená fasáda, problémy s elektroinstalacemi nebo závada na kanalizačních či vodovodních potrubích.

Kdo je za vady zodpovědný?
Prodávaná nemovitost musí splňovat určitá kritéria prodeje. V praxi to znamená, že pokud je na nemovitosti vada, pak je prodávající povinen ji kupujícímu sdělit a zahrnout do smlouvy. O tuto vadu by poté měla být snížená cena. Zodpovědnou osobou je ale bezesporu prodávající. Pokud vadu nesdělí kupujícímu, je to klasifikováno za utajení důležitých informací. Zvlášť ve chvíli, kdy vada brání řádnému využívání rodinného domu, jak uvádí internetový portál Novinky.cz.
Zdroj: Novinky.cz