Jak zbavit rychlovarnou konvici vodního kamene?

Rychlovarná konvice je nepostradatelným spotřebičem, který najdeme snad v každé domácnosti. Každý den nám připravuje vodu na kávu, čaj nebo třeba do omáček a podobně. V rychlovarné konvici se usazuje vodní kámen, který zvyšuje spotřebu a spotřebič ničí. Jak se ho zbavit?

Proč vodní kámen v konvici nepřehlížet?

Vodní kámen usazený na dně rychlovarné konvice není jen estetický problém. Vrstva vodního kamene bohužel snižuje efektivitu ohřívání, zároveň ho prodlužuje a vás to stojí více peněz. V usazeninách se dobře daří různým bakteriím. Ty sice při varu zlikvidujete, ale metabolismus těchto baterií může produkovat toxické látky, které ve vodě zůstanou. V neposlední řadě je vodní kámen v konvici problém také proto, že zvyšuje riziko přehřívání – spotřebič se může snáze poškodit.

Zdroj: https://pixabay.com/

Obyčejný ocet

I když to nebude zrovna nejvonavější záležitost, můžete se spolehnout, že fungovat to bude zaručeně. Vodní kámen v rychlovarné konvici zlikvidujete s použitím tak obyčejné suroviny, jako je právě ocet. Ten má doma snad každý, jeho využití při vaření a vlastně i v celé domácnosti je opravdu různorodé. Nalijte do konvice vodu s octem v poměru 1:1 a nechte projít varem. Poté vylijte a konvici vypláchněte čistou vodou.

Zdroj: https://pixabay.com/

Nenápadná kyselina citronová

Na první pohled nenápadná surovina, kterou navíc běžně seženete za pár korun – to je kyselina citronová. I její využití v domácnosti je více nežli různorodé a na vodní kámen v konvici funguje dokonale. Stačí nasypat jednu až dvě polévkové lžíce kyseliny citronové do konvice, přidat vodu a nechat ji projít varem. Poté stejně jako v případě výše zmíněného octa vodu vylijte a konvici důkladně propláchněte.

Jedlá soda, citronka i citronová šťáva

Mezi další přírodní, domácí a navíc i levné způsoby, jak z rychlovarné konvice dostat vodní kámen, je použít některou z těchto surovin – jedlá soda, citronka nebo citronová šťáva. Postup použití se nemění, je stejný jako ve dvou výše zmíněných případech. Ať už tehdy sáhnete po kterékoli surovině, vodní kámen nebude mít šanci.

Nikol Kolomazníková

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---