Jak zbavit rychlovarnou konvici vodního kamene? Tipy za pár korun

Bez rychlovarné konvice by si mnoho z nás dnešní život neumělo představit. Po ránu nám připraví vodu na kávu, bez které nedokážeme fungovat. Když nestíháme oběd, uvaří vodu do omáčky nebo třeba na polévku. Rychlovarná konvice je pomocník, kterého dnes najdeme snad v každé domácnosti. Vyžaduje ale naši pozornost – zvlášť v případě, že jde o vodní kámen.

Jak poznáte, že je v konvici vodní kámen?

Samozřejmě pouhým pohledem. Vodní kámen vytvoří na dně konvice nevzhlednou matnou vrstvu. O přítomnosti vodního kamene může napovědět i zvuk. Konvice často při ohřívání vody píská. Všimnout si můžete částeček vodního kamene i v kávě nebo třeba v čaji, kam se při nalévání vody uvolní.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Proč je vodní kámen problém?

Vodní kámen snižuje výkon spotřebiče, naopak zvyšuje jeho spotřebu. Nemluvě o tom, že může znehodnotit spotřebič. Proto je dobré jej odstranit. Jak na to? Způsobů je hned několik a skvělé na tom je, že vás vyjdou na pár korun.

Ocet

Máte doma ocet? Kdo ne! Univerzální pomocník, který toho v domácnosti zastane hodně. Pomůže například s vodním kamenem v rychlovarné konvici. Stačí nalít trochu octa do konvice společně s trochou vody (ve stejném poměru) a konvici nechat projít varem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kyselina citronová

I tuhle surovinu má doma většina z nás. Seženete ji v každém supermarketu i drogerii, vyjde na pár korun a skvěle poslouží třeba právě tehdy, kdy se chcete zbavit vodního kamene v konvici. Nasypte dvě lžíce kyseliny citronové do konvice, přidejte trochu vody a opět nechte konvici přejít varem. Poté nezapomeňte konvici vypláchnout čistou vodou.

Citronová šťáva

Na vodní kámen funguje také citron. I v tomto případě je postup velmi snadný a zároveň i levný. Do konvice vymačkejte šťávu z jednoho citronu. Ten můžete i pokrájet na menší kousky a ty též vhodit do konvice. Přidejte trochu vody, nechte projít varem a vypláchněte. Nejenže se zbavíte vodního kamene, ale ještě vám bude konvice krásně vonět.

Jedlá soda

Opomenout nesmíme ani jedlou sodu. Snadná metoda, jak konvici zbavit vodního kamene. Postup je totožný jako u výše zmíněné kyseliny citronové. Dvě lžíce do konvice společně s trochou vody a nechat projít varem. Snadné, efektivní a levné.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---