Jak zažádat o příspěvek na bydlení?

Dnešní doba je pro mnohé z nás poměrně náročná. Mnoho domácností řeší nedostatek financí. Určitou pomocí ve chvíli, kdy se ocitnete ve slepé uličce, může být příspěvek na bydlení. Zažádat o něj není nic, za co byste se měli stydět. Vyplatí se proto vědět, jak o něho zažádat.

Dnes je žádost o příspěvek na bydlení snazší než dříve

Dříve byl příspěvek na bydlení považován za ten typ příspěvku, o který není vůbec snadné zažádat. Pojily se k němu různé nepříjemnosti jako například povinnost vyplnit řadu dokumentů. Dneska je žádost o příspěvek na bydlení podstatně jednodušší. Změna nastala v červenci tohoto roku, kdy již není nutné dokládat příjmy a výdaje co každé čtvrtletí a každý rok si žádat znovu. Zrovna tak není nutné přikládat k žádosti originály dokumentů – dnes postačí i snímek z mobilu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Online žádost

Chcete-li zažádat online, musíte si zřídit elektronickou identitu. Ta slouží k ověření toho, že jste to skutečně vy. Elektronickou identitu je možné získat vícero způsoby – kód na pobočce CzechPointu, přes eObčanku či přes Bankovní identitu.

V žádosti vyplníte e-mail a telefonní číslo. Ve formuláři musíte zaškrtnout, za které měsíce žádáte o příspěvek na bydlení. Je také nutné uvést, za jakou nemovitost, a samozřejmostí je uvést náklady na bydlení.

Složitější vyplňování potřebných údajů

O něco složitější může být uvedení dalších osob žijících ve společné domácnosti. Jde-li o děti, pak je například nutné doložit potvrzení o studiu. U některých osob je potřeba vyplnit a ofotit dokument, ve kterém informace stvrzují. V závěru vyplňujete, jakou formou chcete, aby vám byla dávka vyplacena. Musíte také podepsat prohlášení, že jsou veškeré údaje pravdivé, a poslední věcí je udělení souhlasu s uchováním osobních údajů.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

O příspěvek na bydlení může zažádat ten, jehož náklady na bydlení přesahují 30 % čistých příjmů domácnosti – počítají se všechny příjmy lidí žijících pospolu. Jenže pozor. Do výše zmíněné výše dávky zasahuje tzv. normativ. O co jde? Je to státem stanovený strop nákladů na bydlení, které stát žadatelům uznává. Cílem tohoto normativu je zabránit zneužívání příspěvku na bydlení.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---