Jak zařídit ložnici, aby byla harmonická, komfortní a stylová?

Ložnice je zónou, která přísně podléhá vkusu každého majitele, přesto je ovlivněna nejnovějšími módními trendy. Co do této soukromé zóny neodmyslitelně patří?

Nebojte se módních trendů

Ložnice je místo, kde odpočíváme, přemýšlíme, spíme. Proto by měl být kladen velký důraz nejen na její zařízení, ale také na celkovém vybavení. To proto, abyste se zde cítili opravdu dobře. Ačkoliv bylo donedávna všude psáno, že ložnice má být dekorována tlumenými, ideálně přírodními barvami, letos je tomu úplně jinak. Dovolujeme si říci, že letošní trendy ložnic přepisují dějiny a určitě se nemusíte bát křiklavých barev.

V tomto případě je ale nezapomeňte kombinovat s bílou či světlými odstíny dřeva. Pokud máte raději neutrální barvy pro případ, že současné trendy opět rychle vyjdou z módy, pořiďte si nábytek v neutrálních barvách, např. v bílé lesklé nebo matné. A ideální dřeviny? Bříza, jasan či dub. Barvy můžete použít na lůžkovinách, přehozech, dekoračních polštářcích, kusových kobercích, paravánech či jiných dekoracích. Tyto věci se dají velmi snadno změnit, aniž by vám to zatížilo finanční rozpočet.

Kam umístit ložnici a jakou má mít velikost?

Pokud ložnici teprve zařizujete a vybíráte místnost, kam ji umístíte, vybírejte ten nejstudenější pokoj, orientovaný na severní nebo východní stranu, která bude výbornou volbou pro romanticky založené. V letních měsících bude pokoj od ranních hodin krásně prosluněný a během dne dostatečně ochlazený. Stejně důležité, jako je umístění ložnice podle světových stran, je velikost pokoje. Dospělý člověk za noc vydýchá až 15m3. Jestliže nemáte řízené větrání, např. rekuperací, volte největší možný pokoj.

Rozmístění nábytku

Ačkoliv je ložnice místem, kde jsou umístěné šatní skříně, ve kterých máte mimo jiného i celoroční oblečení, pamatujte, že prostor by měl být vzdušný. Snažte se trendu „méně, je více“ držet při každém velkém úklidu odstraňte ze skříní a polic vše, co nepotřebujete. V opačném případě vytvoříte místa, kde se bude ukládat prach, množit roztoči a bakterie.

Ložnicové sety se skládají ze šatní skříně, postele, nočních stolků a komody. Mnohdy jsou šatní skříně, zvláště u moderních bytů, nahrazovány šatnami. Je to moderní, praktické a přínosné i ze zdravotního hlediska. Aby místnost nepůsobila neútulně, prázdně a nezabydleně, doplňte ji o fotografie, obrazy nebo originálními malbami na zeď.

Jak je to s těmi barvami?

Materiál, který si pro svou ložnici vyberete, by měl být přírodní. Nejčastěji se jedná o dřevo. Moderní sety ložnic kombinují dřevo s kovem, sklem, zrcadly. Stylové ložnicové sestavy můžete nakupovat právě nyní, například ve Sconto nábytek. Využijte Sconto slevový kód a ušetřete.

Barvy jsou velmi subjektivní záležitostí, a jak můžeme vidět, i v ložnici se meze nekladou. Pravdou je, že ložnice by vás měla uklidňovat. Nejlépe je, vybírat z palety chladných barev. Tedy modré, hnědé, zelené a jejich odstíny, které mají uklidňující energii a podporují spánek. Jestliže je ložnice tmavá, podpořte světlo použitím světlých tónů, jako je bílá, krémová, vanilková, cappuccinová. Tyto barvy jsou čisté, přirozeně do interiéru pouští světlo a uklidňují.

zdroj: https://pixabay.com/

Jaké vybrat do ložnice osvětlení?

Ložnice je místem, kde je hra se světly více než žádoucí. Centrální světlo by mělo harmonicky doplnit interiér ložnice a poskytnout dostatek světla. Bodovky pak nabídnou osvětlení místa, které potřebujeme. Lampy dotváří příjemnou atmosféru. Milovníci knih jistě ocení „čtecí světýlka“ která jsou umístěna v čele postele. Originálně vypadá osvětlení, zabudované do nábytku.

Postel, matrace a rošt

Postel by měla být umístěna daleko od oken a topení. To proto, abyste mohli nerušeně odpočívat a nevnímali teplo, chlad a jiné rušivé elementy. Čelo postele by mělo přiléhat ke stěně. Od zdí by dvoulůžko mělo být vzdálené alespoň 75 cm, pro pohodlné vstávání. Výška postele je obvykle 40 cm. Moderní postele jsou vyšší a mnohým vyhovují více. To už necháme na vás. Délka postele by měla být o 20 cm větší než výška člověka. Pro vyšší postavy doporučujeme pořízení atypického rozměru postele.

Velkou pozornost věnujte matracím. Ačkoliv jde o nejdůležitější část celé postele, často bývá velmi podceňovaná. Pamatujte, že ke kvalitnímu spánku přispívá nejvíce. Určitě nechcete, ráno vstát rozlámaní a nevyspalí. Při výběru proto dbejte na kvalitu a nezapomeňte si matraci před koupí řádně vyzkoušet.

Matrace pro dospělého člověka má být vysoká alespoň 20 cm. Důležitým parametrem je také potah. Kvalitní matrace mají snímatelné potahy s ochranou proti roztočům. Obsah Aloe Vera přispívá k regeneraci kůže, technologie k odvádění potu zaručí pohodlný spánek i pro horkokrevné spáče. Záleží také, jak dobře máte větratelnou ložnici a na čem bude matrace uložena. Pro špatně větratelné místnosti jsou vhodné taštičkové a pružinové matrace.

S pečlivým výběrem matrace přichází na řadu výběr roštu. Ne každou matraci můžete položit na typický laťkový rošt či polohovací rošt. S výběrem roštu vám pomohou ve spánkovém studiu. Nejméně vhodným podkladem pro matraci je pevná deska, která brání tomu, aby se matrace odvětrávala a dýchala. Ušetřete při nákupu matrace, roštu, postele či celé ložnicové sestavy. Právě nyní můžete využít XXXLutz slevový kód.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---