Jak vyzrát na zápach linoucí se z pračky?

Už jste to někdy zažili? Po otevření pračky na vás místo vůně pracího prášku a aviváže „dýchl“ nepříjemný zápach? Tuhle zkušenost má nejedna hospodyňka. Co může za zapáchající pračku? A jak se nevábného odéru co nejrychleji zbavit? Na to vám odpovíme v dnešním článku.

Proč pračka zapáchá?

Těch důvodů může být samozřejmě hned několik. V pračce jsou místa, kde se s oblibou usazují nečistoty a zbytky prášku na praní. Tato místa pak často bývají rájem pro bakterie, plísně a vodní kámen. To je nejčastější důvod, proč vám pračka zrovna nevoní. Dalším z důvodů ale může být i špatně zvolený prací prostředek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Na zápach pomůže jedlá soda a ocet

Jakmile zjistíte, že vám zapáchá pračka, začněte tuto situaci řešit. Dobrou zprávou je, že není hned nutné utrácet majlant za drahé prostředky z drogerie. Pomoc se ukrývá u vás doma – stačí sáhnout po jedlé sodě a octu.

Ocet nalijte do bubnu pračky, použijte klidně celý litr, nic tím rozhodně nezkazíte. Jedlou sodu smíchejte s vodou a nalijte ji do přihrádky na aviváž. Poté vyberte prací cyklus s nejvyšší teplotou a nechte ho doběhnout do konce. Na závěr ještě nezapomeňte spustit program na máchání, aby se pračka propláchla.

Údržba je základ

Zápach linoucí se z pračky je nepříjemný problém – ale dá se mu předejít. I tady totiž platí, že nejlepším řešením je prevence. Pračka si zaslouží vaši pozornost. Jen v případě, kdy se jí budete věnovat, bude odvádět svoji práci tak, jak od ní očekáváte.

Pračku je třeba pravidelně čistit. Minimálně jednou za měsíc byste se tomuto vytíženému spotřebiči měli věnovat a vynaložit úsilí na jeho vyčištění.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Těsnění a filtr

S pravidelnou údržbou souvisí také čištění těsnění kolem dveří. Smíchejte ocet s jedlou sodou a tímto roztokem vytřete těsnění okolo dveří pračky. Možná zde najdete i nějaký ten poklad v podobě mince nebo kapesníku.

Zapomínat by se nemělo ani na filtr, který najdete úplně dole. Jsou to taková ta malá dvířka, o kterých sice víte, že tam jsou, ale možná jste se za ně ještě nikdy předtím nepodívali. A to je chyba. Filtr je třeba propláchnout pod tekoucí horkou vodou. Čistit byste jej měli jednou za dva měsíce.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---