Jak vysoko? Jak daleko? Tipy pro správné umístění televizoru

Máte doma televizi? Bez tohoto „společníka“ si život v dnešní době dokáže představit asi jen málokdo. I když se najdou výjimky a v některých domácnostech bychom televizi hledali jen stěží. I když má televizi většina z nás, málokdo ví, kam ji správně umístit. Má to totiž svá pravidla.

Proč záleží na správném umístění televize?

Správné umístění televizoru u vás doma není jen otázkou prostoru. Pokud totiž spotřebič umístíte na špatné místo, riskujete snížený požitek ze sledování televize. Nemluvě o tom, že to může mít negativní dopad na vaše zdraví. Málokdo si uvědomuje, že televize může být důvodem bolesti hlavy nebo zad.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Na vzdálenosti záleží

A to je bez debat. Obecně platí, že vzdálenost televize od posezení by měla být úměrná její velikosti. Rozhodujícím kritériem je v tomto případě úhlopříčka vaší televize. Máte-li doma velkou televizi a sedíte u ní příliš blízko, obraz se vám může zdát rozostřený. Vaše oči trpí, na to pozor.

Nepsané pravidlo udává, že by vzdálenost televize od sedačky měla být cca 2,5 až 3× větší, než je její úhlopříčka. Pak už jen stačí trochu počítat a rázem budete vědět, jak daleko umístit televizi od sedačky nebo křesla.

Jak vysoko?

Při výběru správného místa pro televizi u vás doma není důležitá jen otázka „jak daleko“. Stejně tak důležité je zeptat se „jak vysoko“. Pamatujte, že střed obrazovky by měl být cca ve výšce očí sedícího člověka. Obecně to bývá asi 90 až 120 cm od země.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

A proč je výška důležitá? Jednak proto, že se vám na televizi a všechny vaše oblíbené seriály nebo filmy bude dívat mnohem příjemněji. Ale také proto, že vás nebude sužovat bolest zad, především pak krční páteře. Pokud se totiž dlouhodobě díváme na televizi, která je příliš vysoko, nebo naopak příliš nízko, bolesti nás neminou.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---