Vyrobit vlastního létajícího draka svépomocí není jen tak. Je pár záludností, které když neznáte, drak jednoduše nepoletí. Je přitom jedno, zda zvolíte draka papírového nebo igelitového. Pojďme se tedy podívat, co budeme potřebovat, a jak na samotnou stavbu draka.
Z čeho bude létající drak vyroben?
Není potřeba mnoho pomůcek, ale některé je lepší koupit s předstihem, protože je mají jen někde. Kupříkladu v hobby prodejně pohledejte malé, metr dlouhé dřevěné čtvercové „hranoly“. Mohou mít např. 4×4 mm. Pro jistotu si vezměte rovnou 4, kdybyste některý zlomili nebo se drak napoprvé nepovedl.

Potřebovat budete i pevný provázek. Vyzkoušená je na špulce navinutá režná nit, která je skutečně pevná a velmi dobře se namotává.
Pečlivě vyberte papír. Pokud máte čas na koupi nebo objednání poloprůsvitného modelářského papíru, udělejte to. Lze ale použít i běžný tenký balicí papír.
Nakonec budete potřebovat barevné krepové papíry, nůžky, nůž, lepidlo, tužku, izolepu a úhloměr.
Postup:
- Nejdříve si připravte dva dřevěné hranolky. Jeden zkraťte na délku 75 a druhý na délku 60 cm. Asi 2 cm od okrajů udělejte nožem zářez po celém obvodu o hloubce 1 mm. Pak na delší tyčce odměřte 25 cm a přiložením druhé tyčky udělejte kříž, který nití pevně svážete. Úhloměrem si pohlídejte pravý úhel, který mají tyčky svírat. Spoj můžete také zakápnout lepidlem nebo omotat lepicí páskou.
- Pak kříž po obvodu propojte nití. V zářezech nit několikrát obtočte kolem hranolku, postupně nití spojte všechny vrcholy. Utahujte pevně a hlídejte pravý úhel, který má kříž svírat. Hranolky se nemají křivit ani prohýbat.
- Vytvořený kříž s obvodem z niti položte na papír a obkreslete ho. Při stříhání ponechte dvoucentimetrový okraj navíc. Špičky ve vrcholech seřízněte v místě, kde je navázaná nit. Můžete papír ozdobit, ať už pokreslením nebo polepením vzory z barevného papíru. Jen opatrně s přehnanou zátěží.
- Následně kostru draka položte na rub papíru, přehněte papír kolem natažených nití po celém obvodu a zalepte lepidlem či lepicí páskou. Papír by neměl být příliš našponovaný, aby mohla při foukání větru vznikat mírná kapsa.
- Na řadu přichází velmi důležitá část, a to vyvážení. Oba konce kratší základny spojte nití a přidejte asi 20 cm. Jeden konec připevněte napevno, druhý ne, abyste ho mohli případně posunout. Postup opakujte i s delší základnou draka.
- V bodě, kde se nitě spojují, je uchopte prsty a posouvejte, dokud nesevřou pravý úhel. Jednou rukou držte nitě ve správném překřížení a druhou rukou položte na podložku úhloměr a označte 25–30 stupňů. Jde o náklon draka, který potřebujete získat. Udržujte ale i pravý úhel v překřížení nití. Velmi vám pomůže pomoc druhé osoby. Hned, jak najdete ten správný bod, zafixujte ho izolepou. Tam udělejte pevný uzel a na něj napojte nit, na které budete draka pouštět.
- Nakonec vyrobte ocas draka. Nastříháte asi 25 ks proužků z krepového papíru o rozměrech 15×10 cm, uprostřed je stáhněte a navažte na nit asi 15 cm od sebe. Nakonec nit pevně přivažte ke spodnímu cípu draka. Ocas může mít délku až 2,5 m. Při létání nejen zdobí, ale také udržuje směr.

Nezbývá nic jiného, než se obléknout a jít draka vyzkoušet. Uvidíte, jak krásně poletí.