Nepřemýšleli jste někdy o tom, jak by chutnaly ředkvičky z vlastní zahrádky? Říkáte si, že možná lépe než ty ze supermarketu? Nejvyšší čas začít s vyséváním! Poradíme vám, jak vypěstovat šťavnaté ředkvičky, které nezdřevnatí a nepopraskají.
Půdní poměry
Nejlépe si budou vaše ředkvičky hovět v lehčí, humózní a záhřevné zemině, která je dostatečně zásobená potřebnými živinami. Ještě než se pustíte do sázení ředkviček, měli byste půdu prokypřit a přidat trochu kompostu, který ji částečně zlehčí a díky obsahu prospěšných mikroorganismů pomůže prohřát, jak uvádí web Radimejak.cz.
Zalévání a další péče
Dopřejete-li ředkvičkám dostatek slunečního světla a udržujete-li v půdě stejnoměrnou vlhkost, docílíte tím šťavnaté chuti plodů a zároveň zabráníte jejich praskání. Zalévejte je ideálně jednou týdně. Až rostlinky vyrostou a budou se v záhonech tlačit, neváhejte je protrhat. Listy ředkviček nevyhazujte, dají se konzumovat – oblíbené jsou třeba v salátech.
Můžete sklízet už za měsíc!
Ředkvičky je nejlepší vysévat během března nebo dubna. Vegetační doba ředkviček se pohybuje kolem jednoho měsíce v závislosti na počasí. Ředkvičkám se bude dařit ve skleníku, v pařeništi nebo ve větších truhlících na parapetu oken. Vyséváním na etapy si zajistíte postupnou sklizeň, nejdříve proto vysejte například pět řádků, po dvou týdnech dalších pět a tímto způsobem pokračujte dále dle potřeby.
Zdravotní benefity
Dle webu Vitalia.cz ředkvičky obsahují hořčičné oleje, kterým jsou připisovány mnohé zdravotní benefity, kromě jiného například antimikrobiální účinky. Dále obsahují spoustu vlákniny, která pomáhá ke zdravé funkci střev a zlepšuje trávicí funkce. Jsou také považovány za přírodní antimykotikum. V ájurvédské a tradiční čínské medicíně se používají například i k léčbě horečky, problémů s produkcí žluči, bolesti v krku a zánětů.
Tak na co ještě čekáte? Vpřed vašim pěstitelským cílům! Už za měsíc můžete sklízet lahodně křupavé ředkvičky plné příjemně štiplavé šťávy.
Zdroj: Radimejak.cz, Vitalia.cz