back to top

Jak vypadal největší hmyz, jaký kdy obýval naši planetu

Pokud se lidé pokusí představit si pravěké létající tvory, většině z nich vyvstane na mysli létající ještěr pterodaktyl. Pravěk je ale široký pojem a dávno předtím, než oblohu ovládli ještěři a po nich ptáci, byl králem ovzduší hmyz. Ten největší létající hmyz byl dokonce největším hmyzím druhem, který kdy na Zemi žil.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Seznamte se s meganeuropsií

V době, kterou dnes vědci nazývají svrchní karbon, se na Zemi objevil tvor, kterého známe pod latinským jménem Meganeuropsie Permiana. Pokud byste ho dnes potkali, nejspíše byste jej popsali jako obří vážku. S dnešními vážkami je však tento obr příbuzný jen vzdáleně. Přesná vědecká klasifikace je ale spíše téma pro profesionály, nás ostatní bude mnohem víc zajímat, jak tento tvor vypadal. 

Jednalo se o létající hmyz s délkou těla asi půl metru a rozpětím křídel 75 cm. Fosilie tohoto obřího hmyzu byli poprvé objeveny v roce 1939 a v následujících letech byl tvor vědecky popsán. Žádný jiný hmyz v současnosti ani zdaleka nedosahuje velikosti tohoto druhu. Pravda je taková, že ani této velikosti dosáhnout nemůže, ta byla umožněna zcela odlišnými podmínkami, které na naší planetě panovaly v době před 317 až 247 miliony let.

Hlavním rozdílem byl mnohem vyšší obsah kyslíku, který v tehdejší atmosféře panoval. Mnohem jednodušší dýchání skrze systém tzv. tracheálních trubiček, který hmyz používá dodnes, umožnilo některým druhům dorůst do obřích velikostí. Velikosti několika desítek centimetrů tenkrát dosáhly i druhy podobné dnešním švábům či plošticím. A právě oni byli pravděpodobně hlavní potravou Meganeuropsie. 

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Neslavný konec meganeuropsie

V době před 252 miliony let, kterou nazýváme perm, postihla Zemi jedna z největších katastrof v dějinách její existence. Díky erupcím tzv. supervulkánů došlo k odstartování extrémního skleníkového efektu. Výsledkem bylo výrazné oteplení planety a také kolaps její ozonové vrstvy. Na konci pak bylo největší masové vymírání druhů v historii. Zmizelo přes devadesát procent druhů mořských živočichů, na souši vymřelo asi 70 procent druhů. Jedním z nich byla i Meganeuropsis Permiana. 

Zdroje informací: https://eartharchives.org/articles/the-biggest-insect-ever-was-a-huge-dragonfly/index.html

https://nedd.tiscali.cz/za-nejvetsim-masovym-vymiranim-stoji-ultrafialove-zareni-vedci-to-vycetli-z-pylovych-zrn-549274

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---