back to top

Jak vyhrát boj s plísněmi na zdech?

Interiér s plísněmi na zdech má neblahý vliv na vaše zdraví. Plísně se objevují ve vlhkých, málo či špatně větraných prostorech. Mohou se také objevit po výměně oken za lépe těsnící. Kromě fleků na zdi jsou typické svým zatuchlým zápachem, který způsobuje alergie a dýchací potíže. A jak tedy s plísněmi zatočit?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Ideální prostředí pro rozvoj plísní

Na plísně nejčastěji narazíte v místech, kde je dlouhodobě velká vlhkost (koupelna, staré domy atp.). Podle denik.cz se o vysokou vzdušnou vlhkost, kterou mají plísně rády, postará i běžný provoz domácnosti, jako je sušení prádla, vaření atd. K růstu pak přispívají i další okolnosti, jako je teplota kolem 25 stupňů, ale i teplota nižší než 10 stupňů. Na studených površích se sráží vlhký vzduch. Plísním také vyhovují místa s malým přísunem světla.

Při svém růstu narušují povrch materiálů a mohou také zapříčinit napadení dřevokaznými houbami.

Jak se plísní zbavit?

Základem je pravidelné větrání vlhkých míst. Pokud správně větráte, udělali jste první správný krok. Můžete také používat odvlhčovače vzduchu nebo v hodně vlhkých místech i vysoušeče.

Pokud už se plísně vyskytly, je nutné je co nejdříve odstranit. Prvním krokem by měla být dezinfekce napadeného místa. Zabráníte tak šíření plísní do vzduchu. Ošetřit byste měli i okolní místa ve vzdálenosti cca 10 cm. Následně je vhodné odstranit malbu a případně i omítku. Podle ireceptar.cz je vhodné na hluboce zasažená místa použít termoizolační nátěr nebo fungicidní barvy.

Řešením může být i chytrá houba

Jedná se o kompozice mikroorganismu, který potlačuje nežádoucí plísně ze zdí (jednodušeji řečeno se jedná mikroorganismus, který plísně „sežere“) a následně bude v místě po několik dalších let pro případ, že by se plíseň znovu objevila.

Tato chytrá houba je ekologickým řešením a není závadná pro člověka ani pro zvířata či rostliny.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

První pomocí může být ocet

Ocet dokáže zlikvidovat až 82 % druhů plísní, včetně černé.  Nanáší se v neředěné formě na zasažená místa a nechá se přibližně hodinu působit. Poté se místa omyjí mýdlovou vodou a musí se nechat důkladně vyschnout.

Zdroje:

https://www.denik.cz/dum-a-byt/zbavte-dum-vlhkosti-a-plisni-20201119.html

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-se-zbavit-plisne-na-zdi-30001202.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---