I když je dnes moderní nežehlit, protože většina z nás má sušičku na prádlo, ze které oblečení vytahujeme krásně voňavé a suché (aneb rovnou do skříně), mít doma po ruce žehličku se přece jen hodí. Třeba takové košile se bez žehlení neobejdou, nechcete-li si uříznout ostudu. Proto je třeba vědět, jak se o žehličku starat a jak ji vyčistit třeba od spáleniny či vodního kamene.
Proč vůbec žehličku čistit?
Pokud by vás náhodou napadlo, proč vůbec žehličku čistit a zdali je to vůbec nutné, odpovídáme jednoznačně: je to nutné. Žehlička stejně jako kterýkoli jiný spotřebič v případě zanesení/znečištění ztrácí na svém výkonu. Nemluvě o tom, že se znečištěním a nedostatečnou údržbou zkracuje její životnost.

Jak žehličku zbavit vodního kamene?
Vodní kámen je pořádný prevít, který dokáže napáchat nemalé škody. Vodní kámen v žehličce brání volnému průniku páry skrze napařovací otvory. Mimo to může dojít k tomu, že se vodní kámen během žehlení uvolní, což poznáte podle drobného znečištění na oblečení.
Čím tvrdší vodu doma máte, tím vyšší je riziko, že budete bojovat s vodním kamenem. Žehličku je třeba pravidelně odvápňovat (frekvence závisí právě na tvrdosti vody u vás doma). Pokud vaše žehlička nedisponuje funkcí samoodvápnění, smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a tuto směs nalijte do nádržky na vodu. Nechte pár minut žehličku napařovat a poté propláchněte čistou vodou.

Co pomůže na připáleniny na žehličce?
Potřebujete žehličku zbavit spáleniny? Možností, jak ji odstranit, je hned několik. Většinu z pomocníků přitom máte doma běžně po ruce. Co třeba taková zubní pasta, se kterou z žehlicí plochy hravě odstraníte menší připáleniny – naneste na hadřík trochu pasty a krouživými pohyby přejíždějte po studené ploše žehličky.
Pomoci může také ocet, o kterém už jsme se několikrát přesvědčili, že toho v domácnosti zvládne opravdu hodně. Namočte hadřík do octa a přejíždějte jím (v tomto případě po horké) ploše žehličky. Ještě lepší nápad je hadřík položit a žehličkou jej vyžehlit, předejdete tak případnému popálení.