Jak vybrat správnou matraci, aby záda už nikdy nebolela?

Pamatujete si, kdy jste naposledy vstávali s dobrou náladou, probudili se odpočatí, vyspaní, plní energie? Klíč ke skvělému spánku je jednoduchý, stačí si pořídit správnou matraci. A s touto ne zrovna jednoduchou věcí vám zde rádi poradíme a předáme pár tipů, na co se zaměřit.

Kvalitní spánek

Víte, že v posteli strávíme až třetinu svého života? Tak proč nevěnujeme více pozornosti a pečlivosti při výběru matrace? Neberte výběr na lehkou váhu a nekupujte na základě akcí či cen obecně, u hodně levných matrací zbystřete. Pokud si nejste jistí, jaká matrace bude pro vás tou nejvhodnější, raději si nechejte poradit.

Zdroj obrázky: https://www.istockphoto.com/

Vhodný podklad pod matraci a rozměry

Pevný podklad v podobě desky nebo masivních latí, které drží svůj tvar, je vhodný pro pružinové matrace. Naopak pro pěnové matrace se doporučují lamelové rošty nebo boxspringy, zaručí jim totiž dlouhou životnost.

A co rozměry? Správná matrace by měla přesahovat délku těla o 20 až 25 cm. Šířka pak závisí na tom, zda je to jednolůžko (zde se doporučuje 90 cm) či dvojlůžko (tady můžeme začít už na 80 cm). Optimální výška matrace je pak 15 cm (u seniorů pak platí, že čím vyšší, tím lepší).

Tuhost neboli tvrdost matrace

  • H1 – velmi měkká
  • H2 – měkká
  • H3 – středně tvrdá
  • H4 – tvrdá
  • H5 – velmi tvrdá

Tvrdost matrace vybírejte podle věku, výšky, hmotnosti a také berte v potaz i polohy ve spánku.

Pěna nebo pružiny?

Klasickým pružinovým matracím, kdy bylo cítit každou pružinu, odzvonilo. Pokud bude pružinová matrace kvalitní a bude mít i kvalitní vrchní vrstvu, žádnou pružinu neucítíte. Lidé i přesto ale častěji kupují pěnové matrace. Na rozdíl od pěnové matrace je pružnější a má schopnost pérovat. Výhodou pěny je variabilita. Nejlepší je si vyzkoušet osobně na prodejně, co vám bude více vyhovovat.

Ještě máme na trhu latexové matrace. Ty jsou oblíbené pro svoji měkkost, vyrábí se pouze v tvrdosti 1 a 2. Jsou ale nevhodné pro osoby s alergiemi či vysokou potivostí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Materiál potahu

I materiál matrací dokáže ovlivnit kvalitu spánku, hlavně v případě, že jste alergici nebo máte citlivou kůži. Na trhu je v současnosti spousta druhů materiálu, často obohaceným o výtažky z rostlin.

  • Antialergické
  • Termoregulační
  • Blahodárné s výživovými látkami
  • Absorbující pot

Tip na závěr pro manželskou postel: Místo jedné velké matrace si pořiďte dvě malé – oba si totiž můžete vybrat na svou stranu postele takovou matraci, která vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud budete chtít povrch lůžka sjednotit, doporučujeme krycí matraci – topper.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---